Francie zastavila veškerou vojenskou činnost v Afghánistánu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy zastavil veškeré francouzské vojenské operace v Afghánistánu, včetně výcviku afghánské armády. Muž v uniformě afghánského vojáka totiž dnes na východě Afghánistánu zastřelil čtyři francouzské členy jednotek NATO a dalších šestnáct zranil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolasi Sarkozy při návštěvě francouzských vojáků v Afghánistánu

Nicolasi Sarkozy při návštěvě francouzských vojáků v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Sarkozy zastavil činnost francouzských vojáků v Afghánistánu s okamžitou platností a na místo odletěl ministr obrany Gerard Longuet. Tragédie ve Francii okamžitě vyvolala debatu o dřívějším stažení vojáků, jehož termín je nyní stanoven na rok 2014.

„Nemohu souhlasit s tím, že afghánští vojáci, které považujeme za své přátele, střílejí na francouzské vojáky. Zjistíme situaci přímo na místě a vyvodíme z toho okamžité důsledky,“ řekl Sarkozy.

Prohlásil, že pokud velení afghánské armády nebude schopné kontrolovat situaci uvnitř svých ozbrojených složek, kam se často infiltrují bojovníci Talibanu, vyvodí z toho důsledky včetně možného stažení francouzských jednotek ještě před plánovaným termínem. Francie má v Afghánistánu přes 3500 vojáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo Jan Šmíd telefonuje z Paříže do Ozvěn dne podrobnosti o francouzské reakci na útok v Afghánistánu

Sarkozy nechce vojáky odvolat okamžitě jako Kanada, chce dostát svým závazkům vůči Severoatlantické alianci. Požaduje proto po afghánské straně určité garance. Příští týden bude na návštěvě Paříže afghánský prezident Hamíd Karzáí a jednat bude jistě i na toto téma.

Okamžitý odchod Francouzů by způsobil v oblasti velké problémy. „Už teď jsou kapacity NATO dost napnuté – řada zemí stáhla nebo zmenšila kontingenty a francouzská účast by chyběla,“ tvrdí bezpečnostní analytik Lukáš Visinger.

Kroky francouzského prezidenta mohou mít i vnitropolitický aspekt. Blíží se volby a socialistický protikandidát François Hollande prosazuje stažení jednotek ještě letos, stejně jako 76 procent Francouzů.

Incident není ojedinělý, vztahy jsou napjaté

Francouzští vojenští činitelé naznačili, že střelcem mohl být člen Talibanu, který se infiltroval do afghánské armády. Dnešní incident není pro francouzské vojáky první, dva zahynuli při útoku loni před koncem roku. Celkem loni zemřelo 26 francouzských vojáků, od začátku mise v roce 2001 už 82.

„Podle tajné zprávy Severoatlantické aliance takových incidentů přibývá a nejsou jen izolované excesy, je to spíše už nějaký systémový odpor,“ upozorňuje bezpečnostní analytik Lukáš Visinger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Incident a jeho možné důsledky komentoval ve Stalo se dnes bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

Vztahy mezi jednotkami NATO a Afghánci prý nejsou rozhodně ideální. Je to dané jak kulturními rozdíly, tak i momentální situací:

„Afghánci stále silněji vnímají alianční vojáky jako cizince, kteří zabíjejí civilisty a nerespektují místní tradice, a vojáci stále častěji tvrdí, že Afghánci velice špatně bojují, pokud dokonce přímo nespolupracují s Talibanem.“

Afghánistán je kmenově a etnicky roztříštěná země a vývoj spojeneckých operací v Afghánistánu se liší podle provincií. Některé oblasti jsou klidné, v jiných lze zase stav přirovnat k občanské válce.

„V budoucnosti se ukáže, jak se projeví vliv nové strategie Pentagonu, která odsouvá do pozadí takové masové akce a navrhuje mnohem menší nasazení pozemních sil,“ dodává Visinger.

Jan Šmíd, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme