Přežila holokaust, teď ji v Paříži kvůli židovskému původu ubodali

Francouzská policie v pátek našla v jednom z pařížských bytů tělo pětaosmdesátileté ženy. Mireille Knollovou neznámý pachatel ubodal a upálil. Podle prokuratury kvůli tomu, že byla židovka.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům, ve kterém žila Mireille Knollová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Unikla antisemitismu nacistů, nakonec ji ale její osud dohnal, protože ji kvůli antisemitismu zabili,“ komentoval vraždu Francis Kalifat, šéf řady židovských institucí ve Francii. Podle deníku New York Times verzi o zločinu z nenávisti k židům potvrdil i pařížský žalobce, když v pondělí prohlásil, že Mireille Knollovou zabili kvůli její náboženské příslušnosti.

Stále více francouzských Židů emigruje do Izraele. Může za to i sílící antisemitismus v západní Evropě

Číst článek

Podle pitvy Knollovou neznámý pachatel nebo pachatelé bodli jedenáctkrát a její tělo se našlo částečně spálené poté, co zapálili byt, ve kterém žila. „Jsme opravdu v šoku. Nechápu, jak někdo může zabít ženu, která nemá peníze a žije v sociálním bydlení,“ řekl agentuře AFP syn zavražděné.

V souvislosti s vraždou policie zadržela dva muže.

Knollové se v roce 1942 těsně povedlo uniknout běsnění nacistů díky brazilskému pasu její matky. Už byla povolána na cyklistický okruh Vélodrome d’Hiver, odkud tisíce shromážděných Židů poslali do koncentračních táborů.

Podobná vražda otřásla Francií už loni, kdy postarší židovku Sarah Halimiovou vyhodil z okna jejího bytu muž původem z Mali. Před svým činem podle New York Times zvolal „Alláh je velký“. Žalobcům trvalo měsíce, než čin označili jako zločin z nenávisti. Nynější rychlá reakce bezpečnostních složek i politiků je podle deníku výsledkem právě toho incidentu.

Podle France 24 francouzská židovská komunita už několik let upozorňuje na rostoucí počet antisemitských útoků.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme