Francie zdraží cigarety, kuřáci se mají připravit i na nový vzhled krabiček

Kuřáci ve Francii budou mít od října opět o něco obtížnější život. Od prvního října se zvyšují ceny cigaret a vláda připravuje i další kroky, které mají milovníkům tabáku výrazně znepříjemnit jejich zálibu a naopak chránit zdraví ostatních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta | Foto: Creative Commons Attribution 2,5 Generic, SuperFantastic

Když před několika lety vstupoval ve Francii v platnost zákon zakazující kouření v restauracích, barech a veřejných prostorách, mnozí to tehdy nesli těžce.

Ale nakonec se ukázalo, že ani ztráty majitelů barů a kaváren nejsou zas tak velké. Začalo chodit více rodin s dětmi, pro něž byl předtím pobyt v zakouřených prostorech nepředstavitelný.

Tím to ale neskončilo. Ministryně zdravotnictví a sociálních věcí Marios Touraienová přichystala několik kroků, které ukazují jasné odhodlání vlády zkomplikovat kuřákům život co nejvíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tažení proti kuřákům ve Francii informoval spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd

Oznámila proto zvýšení cen cigaret od října o šest procent s tím, že další opatření budou následovat.

Rozšíří se také zóny s absolutním zákazem kouření a zároveň se výrazně změní vzhled krabičky, která už nebude v pestrobarevných barvách s velbloudy a kovboji, ale naopak s drastickými obrázky důsledků kouření v barvách o poznání ponurejších. Objeví se na nich třeba snímky zmrzačených dětí a nemocných kuřáků.

Počet prodejních míst se sice výrazně nesníží, změní se ale jejich vzhled. Krabičky zmizí z předních regálů či výkladních skříní a zůstanou na diskrétnějších místech většinou neviditelných na první pohled. Zákazník o ně bude muset požádat. Mnozí uvažují o tom, že je budou doslova prodávat pod pultem.

Podobné kroky už chystá i Evropská komise, ale Francie chce v tomto směru postupovat výrazně rychleji. Na následky kouření tam umírá 73 tisíc lidí ročně.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme