Francie žije prezidentskými volbami, k urnám míří rekordní počet voličů

Francouzi dnes rozhodují, jestli Jacquesa Chiraka vystřídá po dvanácti letech v prezidentském paláci Nicolas Sarkozy nebo Ségolene Royalová. Průzkumy stavějí do role favorita pravicového kandidáta Sarkozyho. Volební místnosti se uzavřou přesně ve 20:00. První odhady výsledků budeme znát krátce poté, neoficiální konečné výsledky během noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy a Ségolene Royalová | Foto: AFP

Druhé kolo prezidentských voleb začalo v osm hodin. Zájem o to, kdo bude první ženou nebo prvním mužem Francie, je mimořádný. Svědčí o tom i účast v prvním kole, kdy svůj hlas odevzdalo na 85 procent voličů.

Účast v dnešním rozhodujícím druhém kole francouzských prezidentských voleb je navíc vyšší, než za stejnou dobu v prvním kole. Během prvních čtyř hodiny od otevření volebních místností přišlo k urnám více než 34 procent voličů.

Odvolili už také oba kandidáti. Royalová v městečku Melle, kde bydlí a je předsedkyní regionální rady, Sarkozy na pařížském předměstí Neuilly, kde byl kdysi starostou.

Celkem je ve Francii na volebních seznamech přes 44 milionů voličů, kteří mohou rozhodnout o tom, jestli příští hlavou státu bude socialistka Ségolene Royalová nebo konzervativec Nicolas Sarkozy. Mnozí voliči už mají jasno, jiní se rozhodují na poslední chvíli podle finále volební kampaně a možná i průzkumů veřejného mínění, které před volebním víkendem připisovaly šesti až desetiprocentní náskok Sarkozymu.

Jak píše dnešní Le Parisien, Royalová věří ve vítězství navzdory průzkumům, zatímco stoupenci Sarkozyho už chystají oslavu na Náměstí svornosti. Oba kandidáti se ale vzácně shodli na tom, že průzkumy nejsou volby, oba taky slibovali Francouzům změny. Zda to budou změny spíš liberální podle Sarkozyho nebo zejména sociální podle receptu Roylaové, bude zřejmé už dnes po 20 hodině, kdy se uzavřou volební místnosti a budou zveřejněny první odhady výsledků.

Volby provázejí zvýšená bezpečnostní opatření

Francouzská policie má během volebního dne pohotovost. Jenom v Paříži je zmobilizováno přes 3000 policistů. Mají mimo jiné předejít případným výtržnostem po oznámení odhadů a pak výsledků dnes večer. Už v době kampaně se diskutovalo o tom, že vítězství Sarkozyho může vyvolat nepokoje v takzvaných problémových čtvrtích, kde nemohou konzervativnímu politikovi přijít na jméno. Ostatně před dvěma lety při masových nepokojích na předměstí Paříže nazval jejich původce chátrou. Před možnými nepokoji a rizikem násilností a brutality v případě Sarkozyho vítězství varovala v posledních dnech kampaně i Royalová.

Policie přesto bezpečnostní opatření hodnotí jako preventivní, nejsou prý patrné žádné přípravy násilných protestů. Obyvatelé problémových čtvrtí ale nepopírají, že pokud volby vyhraje Sarkozy, může se situace někde zdramatizovat. Proto má policie věnovat zvláštní pozornost i linkám příměstského metra z konfliktních severních předměstí do vnitřní Paříže, aby případně zabránila bandám výrostků narušit oslavy vítězství jednoho nebo druhého kandidáta.

Existuje už i podezření, že se někdo v noci před volbami pokusil o provokaci. Do volební místnosti v ulici Lemon v pařížské Latinské čtvrti dorazili voliči s údivem. Čtyři ohořelé automobily včetně jednoho policejního naznačují, že tu mohl někdo umístit nálož. "Jsem překvapen, nevím, co se tu stalo. Bydlíme tady a normálně je to velice bezpečná čtvrť, ale vzhledem k tomu, že se to stalo před volební místností, mohlo jít i o politicky motivovaný čin," řekl Českému rozhlasu jeden z voličů. Zda se skutečně jednalo o bombový útok ale potvrzeno není. Jiné incidenty zatím hlášeny nebyly.

Jan Šmíd, Jan Pokorný, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme