‚Přišli jen rozbíjet a útočit.‘ Žluté vesty rabovaly obchody a restaurace v Paříži

Účastník pařížské protivládní demonstrace s vlajkou Evropské unie | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Demonstranti z řad protivládního hnutí žlutých vest v sobotu v centru Paříže zapálili banku a rabovali obchody i restaurace. Policisté proti nim nasadili slzný plyn a vodní děla. Mezi manifestanty v metropoli se vmísilo přes 1500 radikálů, kteří „přišli jen rozbíjet“, řekl francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Policie během dne zadržela více než 150 demonstrantů.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žluté vesty manifestovaly svou nespokojenost zejména s hospodářskou politikou současné vlády od poloviny listopadu už osmnáctou sobotu. Ministerstvo vnitra odhadlo, že do sobotních protestů v Paříži se zapojilo 10 tisíc lidí, zatímco minulou sobotu to bylo pouze 2800 lidí.

Ve zbytku Francie v sobotu podle ministerstva demonstrovalo 4500 lidí, o tři stovky více než před týdnem, napsala agentura Reuters.

Žlutých vest v sobotu podle vlády neprotestovalo ani 40 tisíc, policie v Paříži zatkla 33 lidí

Číst článek

Tisíce příslušníků hnutí žlutých vest se již dopoledne shromáždily v okolí bulváru Champs-Elysées. Kolem desáté hodiny propukly první střety s pořádkovými silami. Demonstranti se podle fotografií zveřejněných médii pokusili napadnout policejní dodávku, vršili barikády a na policisty házeli dlažební kostky.

Později zde demonstranti rabovali obchody – například Hugo Boss, Lacoste a Nespresso a zapálili pobočku banky Banque Tarneaud. Na bulváru vyhořely i dva nové stánky. Demonstranti také překonali ochranné bednění luxusní restaurace Le Fouquet’s, její velká okna rozbili a někteří z nich se před spouští na počátku odpoledne fotografovali.

Francouzský premiér Édouard Philippe označil nejnovější násilí za nepřijatelné a slíbil přísné potrestání viníků. Podle ministra vnitra se mezi demonstranty vmísilo „přes 1500 krajně agresivních jedinců, kteří přišli jen rozbíjet a útočit“.

Žluté vesty prezentovaly sobotní protesty s předstihem jako akci zásadního významu. Účast na manifestacích od prosince obecně klesá a podle agentury AFP tím chtěli „oživit mobilizaci“. V pátek se navíc uzavřela celonárodní debata o směřování země, kterou vláda vyhlásila právě v reakci na protesty žlutých vest.

Minulý týden svou nespokojenost po celé Francii projevilo 28 600 lidí, tedy desetkrát méně než v prvním kole protivládních protestů v polovině listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme