Francouzští policisté stávkují. Chtějí zaplatit přesčasy při protestech žlutých vest

Francouzská vláda spěchá, aby do konce roku stihla splnit sliby, které prezident dal takzvaným žlutým vestám. Emmanuel Macron ve středu o nových opatřeních jednal s ministry a v dalších dnech o nich budou rozhodovat zákonodárci ve sněmovně a v senátu. Zatímco protesty žlutých vest postupně slábnou, stále hlasitěji se ve Francii ozývají nespokojení policisté: chtějí proplatit přesčasy.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté stávkují. Chtějí zaplatit přesčasy při demonstracích takzvaných žlutých vest (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Francouzská vláda teď musí jednotlivé sliby a ústupky žlutým vestám, o kterých mluvil prezident Emmanuel Macron, zapracovat do zákonů. Ve středu ministři řešili například navýšení minimální mzdy. Ta by se od ledna měla zvednout o 100 eur, tedy v přepočtu o zhruba dva a půl tisíce korun.

Ve Francii pátý víkend pokračovaly protesty žlutých vest. V Paříži se sešly dva tisíce demonstrantů

Číst článek

Na zvýšení minimální mzdy ale nebudou mít nárok všichni, kdo ji pobírají. Navýšení se bude týkat například některých svobodných lidí bez dětí nebo matek, které berou 2000 eur tedy v přepočtu něco přes 50 tisíc korun.

Macron také nechal vyjmout některé důchodce z plánovaného zvýšení sociálních odvodů a zdůraznil, že by odměna za přesčasy neměla podléhat zdanění.

Prezident chce rovněž co nejrychleji zahájit celospolečenskou diskuzi o sporných tématech. Využít k tomu chce hlavně starosty měst, kteří už teď sbírají podněty od nespokojených občanů. Macron má v plánu se v následujících měsících setkat se starosty ze všech francouzských regionů.

Demonstrace zeslábly, ale neskončily

Zatímco některým žlutým vestám Macronovy ústupky opravdu stačily, tak jiní stále demonstrují a blokují například kruhové objezdy. Někteří demonstranti dokonce zapálili svá bývalá stanoviště, potom, co se dozvěděli, že je budou vyklízet policisté.

„Měli jsme si vybrat, jestli se přestěhujeme sami nebo jestli nás přemístí policisté. Jeden z našich potom zapálil náš tábor,“ popisovala jedna z demonstrantek u města Colmar u hranic s Německem pro televizi France 3.

Demonstrace "žlutých vest" s transparentem Stop Macronovi! | Foto: AP/Bob Edme | Zdroj: ČTK

Některé buňky žlutých vest plánují další protesty na víkend: chtějí znovu demonstrovat v Paříži u Vítězného oblouku nebo u Opery. Jiné frakce takzvaných žlutých vest se zase chystají blokovat kamiony na hranicích ve městě Dunkerk.

Protesty ale postupně slábnou, zatímco během druhého prosincového víkendu ve Francii protestovalo na 136 tisíc lidí, minulý víkend už jich bylo jen 66 tisíc.

Vliv na oslabení protestů mohl mít i útok ve Štrasburku, při kterém zemřelo 5 lidí a dalších 11 bylo zraněných. Někteří mluvčí žlutých vest potom vyzvali ostatní demonstranty, aby neprotestovali ve větších městech z bezpečnostních důvodů.

Policisté chtějí proplatit přesčasy

Francouzští policisté ve středu na několika místech zavřeli komisařství a policejní stanice. Jejich protest do velké míry souvisí s demonstracemi takzvaných žlutých vest. Vláda totiž několik týdnů v řadě kvůli demonstracím mobilizovala po celé Francii desítky tisíc policistů a četníků. Ti teď chtějí proplatit hodiny navíc.

Hnutí ‚žlutých vest‘ je terčem dezinformátorů. Zneužili vlajku unie na transportéru i sundané helmy policistů

Číst článek

Národní shromáždění už v úterý večer odsouhlasilo speciální prémie ve výši 300 eur - tedy v přepočtu něco přes 7 700 korun. Dostat by je mělo 111 000 policistů a četníků. Někteří ale požadují víc peněz a pokračují v protestech.

„Upřímně, nešel jsem k policii, abych dostával 1980 eur za to, že na mě lidé budou házet Molotovovy koktejly, petanquové koule nebo lahve s kyselinou,“ popisoval policista Nicolas pro televizi France 3.

Podle webu televize France Info se kvůli protestům policistů tvořily fronty na pařížském letišti Charlese de Gaulla.

Náměstek ministerstva vnitra Laurent Nunez připustil, že se přesčasy policistům nahromadily kvůli několika útokům, fotbalovému mistrovství světa i kvůli demonstracím. Ministerstvo teď podle něj jedná s odbory o postupném proplácení přesčasů a dalších kompenzací.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme