‚Zahřejte svá srdce, ne planetu.‘ Mladí Francouzi demonstrovali za lepší boj proti změnám klimatu

Stovky mladých Francouzů v pátek vyšly do ulic Paříže, aby vyzvaly politiky k většímu úsilí v boji proti změnám klimatu. Podobné akce se v posledních týdnech konají po celém světě. Mladé lidi k nim inspirovala šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová, která se k protestujícím ve francouzské metropoli připojila, informovala agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky mladých Francouzů v pátek vyšly do ulic Paříže, aby vyzvaly politiky k většímu úsilí v boji proti změnám klimatu | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Mladí lidé, kterých byly podle různých informací stovky až několik tisíc, pochodovali pařížskými ulicemi a skandovali hesla jako „jedna, dva, tři stupně, to je zločin proti lidskosti“ či „zahřejte svá srdce, ne planetu“. V rukou nesli protestující transparenty s nápisy „Budoucnost začíná zde“, „Zachraň zemi, sněz lobbyistu“ či „Voda se blíží“, které odkazuje na důležité heslo z populárního seriálu stanice HBO Hra o trůny „Zima se blíží“.

‚Nikdo nedělá nic, aby zachránil budoucnost.‘ Školačka vyzývá světové lídry k boji se změnou klimatu

Číst článek

K mladým lidem se připojily také některé známé osobnosti, například herečka Juliette Binocheová, známý francouzský ekolog a europoslanec Yannick Jadot či pařížská starostka Anne Hidalgová.

‚Bude příliš pozdě‘

„Bráníme svůj svět, bráníme svou budoucnost a systém a svět, ve kterých bychom chtěli žít,“ uvedla 21letá Morgane, která se protestu zúčastnila. „Později bude příliš pozdě,“ řekl 17letý školák Anatole. Nadále znečišťujeme, velké společnosti vypouští odpad do naší atmosféry a uvědomujeme si, že Arktida roztává... takže musíme něco udělat, připojil 22letý student Thomas.

V čele pátečního průvodu pochodovala 16letá Švédka Greta Thunbergová, která mládežnické hnutí inspirovala. Loni v 15 letech několikrát nepřišla do školy, aby místo toho protestovala před švédským parlamentem. Svou vládu viní z nedodržování pařížské klimatické dohody z roku 2015, v níž státy slíbily omezení emisí skleníkových plynů.

Páteční protesty pod heslem Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) se od té doby uskutečnily v Německu, Austrálii či Británii. V Belgii ve čtvrtek do ulic vyšlo dokonce 7500 lidí. Stejně jako v jiných zemích se i ve Francii v pátek terčem kritiky stalo vedení země - v tomto případě prezident Emmanuel Macron, který podle mladých účastníků protestu nedělá pro ochranu klimatu dost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme