Desítky škol jsou po protestech ve Francii vypálené. Některé se musí strhnout, nové se postaví až po letech
Vyrabované obchody, zapálená auta a poškozené radnice, pošty i banky. Takové škody zůstaly po červnových nočních nepokojích ve Francii po smrti sedmnáctiletého mladíka. Při dopravní kontrole na předměstí Paříže ho zastřelil policista. Výtržníci poškodili a vypálili také desítky škol a už teď je jasné, že se některé z nich nepodaří před začátkem školního roku opravit.
Výtržníci poničili celkem 250 škol, a to po celé Francii. Zhruba pětina z nich je nenávratně poškozena. Jelikož nepůjdou opravit, je potřeba je nejdřív zbourat a poté znovu postavit.
Dokud bude pokračovat ghettoizace, střety mladých s policií ve Francii neustanou, varuje emeritní profesor
Číst článek
Výtržníci kompletně vypálil například dvě školy v městečku La Verrière, které je na jihozápadním předměstí Paříže. Tam studovaly stovky žáků. Toto zařízení koncem července navštívili i nový ministr školství Gabriel Attal jako symbol podpory vlády starostům při opravách po ničivých nepokojích.
Poničená je i škola na druhém konci hlavního města, ve východní části Paříže. Další zničené školy jsou i na jiných místech Francie. Není to tedy pouze záležitost pařížského předměstí, ale například také Bordeaux.
V něm je na předměstí zničená mateřská škola, a lidé tam dokonce spustili kampaň a vybírají peníze na její opravu a na pomůcky pro děti.
Nové školy
Některé školy jsou průběžně opravovány, přičemž by do nich už v září měly děti opět nastoupit. Jinde ale místní správa ví, že vypálené školy nepůjde opravit a že se nové do podzimu zkrátka nestihnou postavit.
‚Spravedlnost za Nahela, spravedlnost za Adamu.‘ I přes zákaz protestovalo v Paříži přes dva tisíce lidí
Číst článek
To je i případ zmiňovaných dvou škol na předměstí Paříže. Podle tamního starosty stavba nových škol bude trvat zhruba dva nebo tři roky a vyjde na sedmnáct milionů eur, tedy přibližně 400 milionů korun. Nešlo totiž o jedno jediné zařízení, ale spíše o síť škol, o vzdělávací centrum.
Tyto výdaje si ale město nemůže dovolit. Proto se starosta La Verrière obrátil s žádostí o pomoc na stát a napsal přímo prezidentu Emmanuelovi Macronovi. Ten odpověděl prostřednictvím ministra školství, který se dostavil na místo.
Ministr zdůrazňoval, že každý žák se od začátku školního roku bude moci vrátit do lavic, byť ne třeba do své původní školy.
Do té doby, než se tyto školy podaří postavit, budou muset děti jezdit studovat jinam. V případě tohoto předměstí se budou vzdělávat na druhém konci města v jiné škole.
Stále jde ale o komplikaci pro ně i jejich rodiče, kteří je budou muset vozit podstatně dál. Navíc i v náhradních školách muselo jejich vedení udělat úpravy tak, aby se tam všichni žáci vešli.
Celkové škody
Francouzská federace pojišťoven vyčíslila celkovou výši škod způsobených červnovými nepokoji na 650 milionů eur, tedy asi 15,5 miliardy korun.
Ministr financí Bruno Le Maire vyzval pojišťovny, aby prodloužily lhůty pro nahlášení škod tak, aby drobní podnikatelé měli více času na to všechno sepsat a aby co nejrychleji vyplácely pojistné.
Francouzská vláda zároveň prosadila zákon, který jí umožňuje vydávat konkrétní dekrety a urychlit tak opravy. To se týká i urychlení a usnadnění stavby budov.