Francie zprovoznila jednu rafinerii. Situace ale klidnější není

Francouzská policie dnes ráno zasáhla v ropné rafinerii Grandpuits nedaleko Paříže a ukončila její blokádu. Argumentem místní prefektury je ohrožení bezpečnosti státu při nedostatku pohonných hmot. Odboráři s levicí bojují proti důchodové reformě na půdě Senátu, studenti v ulicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující ve francouzském Lyonu hází zápalnou lahev do výlohy místní banky | Zdroj: ČTK

Odbory protestují proti policejnímu zásahu v rafinerii a tvrdí, že jim represivní aparát bere právo na stávku. Na argumenty prefektury odpovídají, že země není ani ve válečném stavu, ani ve stavu ohrožení.

Stále pokračuje blokáda dalších jedenácti rafinerií a skladů pohonných hmot a benzín a nafta jsou k dostání jen na čtvrtině čerpacích stanic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzský zpravodaj ČRo Jan Pokorný v rozhovoru pro Rádio Česko hodnotí aktuální protesty a blokády ve Francii

Premiér Francois Fillon svolal jednání krizového štábu, který se bude situací zabývat. Ve Francii dnes začínají prázdniny a blíží se svátek Všech svatých, kdy každoročně dvě třetiny Francouzů jezdí na hřbitovy.

Další klíčový souboj se odehrává v Senátu, který teprve v jednu hodinu v noci přerušil maraton projednávání penzijního zákona. Levicové opozici se daří prodlužovat jednání řadou pozměňovacích návrhů, jichž bylo dohromady zhruba 500.

Vláda nutí Senát k rychlému schválení zákona – doufá, že poté ustanou protesty v ulicích. Dokonce navrhla, aby se o všech pozměňovacích návrzích jednalo jako o celku. Senátoři nicméně diskutují o každém návrhu zvlášť.

V pouličních protestech jsou nejradikálnější zejména středoškoláci. Připouštějí, že kvůli podzimním prázdninám, které začínají, jejich demonstrace zeslábnou. Hodlají však po návratu do školy pokračovat.

V Lyonu zneužívá studentské protestní akce i pár stovek výtržníků, kteří v centru ničí městský majetek. V ulicích proto stále hlídkují těžkooděnci.

Odbory chystají další velké demonstrace na 28. října a na 6. listopadu.

Jan Pokorný, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme