Francie zvažuje likvidaci uprchlického tábora v Calais, rozhodne o tom soud

Francie zvažuje likvidaci velkého uprchlického tábora poblíž města Calais. Soud by měl dnes nebo zítra posoudit záměr francouzské policie část tábora zbourat a běžence přemístit do nedalekých obytných kontejnerů. Proti tomu protestují humanitární organizace i obyvatelé tábora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor ve francouzském přístavním městě Calais, v jižní části přezdívané Džungle jsou i obchody, kavárny, mešity a kostely | Foto: Reuters

„Ať jdete v táboře kamkoli, všude narazíte na hory bahna. Je tu všude, i mezi chatrčemi, které si lidé sbili ze dřeva, z plastu,“ popisuje přímo z místa zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska.

Drtivá většina obyvatel tábora bydlí v neuvěřitelně primitivních podmínkách, proto se také táboru přezdívá džungle. Přesto ale pryč nechtějí, stejně tak i Afghánec Arman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzský soud rozhodne o osudu uprchlického tábora u města Calais. Natáčel v něm zpravodaj Ondřej Houska

Nevěří francouzské policii, bojí se, že když tábor pod jejím dohledem opustí, odvezou ho neznámo kam. Jednou se chce dostat do Velké Británie, hodlá studovat a žít v bezpečí. „Mám tam přátele, rodinu,“ říká.

V táboře se pohybují stovky humanitárních pracovníků. Jedním z nich je i Florian, také on je proti evakuaci tábora.

Tvrdí, že v novém prostředí by migranti neměli už vůbec žádný život, zatímco tady si vybudovali různé primitivní služby jako restaurace, obchody, mešity nebo kostely a také několik škol pro děti.

Pokud se někam migranti chtějí přesunout, tak přes kanál La Manche. Nebezpečí v tom nevidí. Arman to shrnuje slovy, že když člověk prchá z Afghánistánu před bombami, nemůže ho – pro někoho možná riskantní – cesta do Británie odradit.

Džungle v Calais. Uprchlíci tu přebývají v provizorních chatrčích | Foto: Reuters

Ondřej Houska, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme