Francie zvažuje vyslání pozemních sil do Libye

Libyjským vzbouřencům budou pomáhat vojenští specialisté z Francie a Itálie. Paříž pošle do Libye několik důstojníků, kteří by měli pomoci zorganizovat ochranu civilistů ve spolupráci s libyjskou národní radou. Mělo by jich být méně než deset. Deset vojenských instruktorů posílá i Itálie a do Libye zamíří zřejmě i armádní instruktoři z Velké Británie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarkozy a Džalil | Zdroj: Reuters

Mise francouzských důstojníků má pomoci řešit povstalcům organizační a logistické problémy, se kterými se nezkušené a nedostatečně vycvičené povstalecké jednotky potýkají. A také má zlepšit zaměřování cílů pro letecké bombardování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miller.mp3

„Nejen ve Francii existuje další silný argument, a to je shoda Západu, amerického prezidenta, i představitelů některých arabských zemích v tom, že budoucnost Libye přestala být spojována s Kaddáfím,“ říká arabista Zdeněk Müller.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppe odmítá vyslání pozemních jednotek do Libye, zcela v duchu toho, co diktuje rezoluce OSN, nicméně se už ozývají hlasy konkrétně francouzského ministra obrany, že rada OSN by měla vyslání pozemních sil zvážit.

„Vojenské řešení má podporu nejen ve francouzských vojenských kruzích, ale i u prezidenta Sarkozyho, který v libyjské krizi hledá mimo jiné cestu, jak vnitropoliticky posílit svoji dosti pošramocenou popularitu. Předseda parlamentní komise pro zahraniční záležitosti evokoval možnost vyslání speciální jednotky tvořené dvěma nebo třemi sty muži, s cílem řídit ze země bombardování. Podle jeho názoru by taková akce nebyla v rozporu s rezolucemi OSN, protože by přímo nešlo o bojové jednotky,“ vysvětluje Müller.

Václav Pešička, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme