Francie zveřejnila seznam zakázaných leteckých společností

Francie dnes zveřejnila černou listinu leteckých společností, jejichž stroje nesmějí vstoupit v zemi do vzdušného prostoru. Je na něm pět společností, většinou z rozvojového světa. Vyšel také seznam těch, které činnost povolenou mají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky kyperského letounu, který se zřítil u Atén | Zdroj: ČTK

Na "černé listině" figurují severokorejská Air Koryo, liberijská International Air Service, mosambická LAM (Linhas Aéreas de Močambique), thajská Phuket Airlines a také americká Air Saint Thomas.

Pro první z nich platí zákaz vstupu do francouzského vzdušného prostoru už od roku 2001, pro Phuket Airlines od letošního června, pro ostatní od loňska.

Na seznamu povolených společností jsou také tři z České republiky - ČSA, Fischer Air a Travel Service - a tři slovenské - Air Slovakia, Sky Europe a Slovak Airlines. Všechny tři české firmy a slovenská Sky Europe jsou i na seznamu společností, které si francouzští dopravci mohou pronajímat.

Seznamy jsou volně přístupné na internetové adrese francouzského generálního ředitelství civilního letectva www.dgac.fr a mohou veřejnosti sloužit vodítko při volbě letecké společnosti. Důvodem zveřejnění je nedávná série leteckých havárií. Obětí jedné z nich se ve Venezuele stalo i 152 Francouzů.

Pod dojmem těchto neštěstí francouzští turisté v posledních dnech několikrát odmítli nastoupit do letadel, jejichž stav podle nich neskýtal záruky bezpečnosti. Společnosti, o jejichž stroje šlo, ale na seznamu zakázaných nejsou.

Francie je po Velké Británii a Švýcarsku třetí evropská země, která seznam zakázaných leteckých společností zveřejnila. Evropská unie nyní připravuje zveřejnění seznamu společností zakázaných v jednotlivých členských státech.

Martin Hromádka, Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme