Francii čeká největší stávka za poslední měsíce

Francouzi se připravují na zřejmě největší stávku za poslední měsíce. Výrazně omezený bude provoz v dopravě, letiště Roissy zruší na třicet procent letů a Orly dokonce padesát procent. Odbory očekávají, že se do ní zapojí přes tři miliony lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzi protestují proti důchodové reformě | Foto: Jan Pokorný

Výrazně komplikovaný bude také provoz na silnicích, které už čtyřiadvacet hodin blokují řidiči nákladních aut. Situace v zemi je tedy zatím stále neklidná a hlasování o kontroverzní penzijní reformě v Senátu může být z těchto důvodů odloženo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve Francii v šestý den stávek mluvil na Radiožurnálu tamní spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd

Kritická začíná být situace v souvislosti s nedostatkem pohonných hmot, uzavřeno je na patnáct set z čtyř tisíc velkých čerpacích stanic.

Rafinérie jsou stále blokovány a vláda je připravena je uvolnit s pomocí policie. Komplikovaná je i situace v dopravě, zrušena je dnes řada letů, omezen provoz na železnici i pařížského metra. Stávkují i školy a v Marseilli se neodvážejí odpadky.

Odbory očekávají, že do ulic by znovu mohlo vyjít na tři miliony lidí.

Doprava vázne

„Horší je situace i na silnicích. Jednak mají lidé potíže dostat se do centra Paříže, některé úseky dálnic blokují kamiony a jednak je uzavřeno 2 500 čerpacích stanic. Na ulicích je ale poměrně klidno, vypadá to zde trochu jako v neděli. Lidé si totiž byli vědomi, že se nedostanou do práce,“ řekl spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd ve Světě o deváté

Šmíd také připomněl, že dnešní debatu v Senátu zastavila obstrukce socialistů. „Přicházejí informace, že hlasování o důchodové reformě by mohlo být posunuto na listopad.“

„Odbory se obávají radikalizace stávkového hnutí, už došlo k řadě incidentů – v Le Mans dokonce shořela škola,“ uvedl Šmíd s tím, ža další radikalizace by mohla snížit podporu veřejnosti.

"Policisté se zatím rozpakují zakročit tvrdě. Nechtějí vyvolávat konfrontace a proto to vypadá, že stejná situace bude panovat i v následujících dnech. Nebezpečné je, že ke středoškolákům se přidávají různá individua z předměstí velkých měst, která konflikty s policií otevřeně vyvolávají. Tito mladíci nemají se středoškoláky nic společného, dokážou se za ně ale skrýt a vyvolávají problémy," dodal Šmíd.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme