Francii hrozí dopravní kolaps kvůli stávce proti důchodové reformě

Ve Francii se v předvečer zítřejší stávky začíná výrazně komplikovat situace v dopravě. Zejména v okolí Paříže a na severu země blokují silnice řidiči kamionů, jedenáct z dvanácti rafinerií není stále v provozu, takže pohonných hmot ubývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká doprava | Foto: Jan Rosenauer

Podle aktuálních informací vše směřuje k tomu, že v několika příštích dnech bude Francie skutečně paralyzována.

Společnost Air France byla požádána, aby zítra zrušila zhruba padesát procent svých letů. Zrušen bude i pravidelný let do Prahy. Zejména se ale jedná o domácí linky.

Komplikovaná situace je i na silnicích. Některé úmyslně blokují řidiči nákladních vozů, přičemž na některých místech došlo i ke konfrontaci studentů s policií, a to zejména v Lyonu a na předměstí Paříže. V Lyonu dokonce studenti zapalovali auta a stavěly před svými školami barikády, v Nanterre zasahovala policie. Blokováno je asi 600 lyceí po celé Francii.

Vážná je situace v zásobovaní pohonnými hmotami. Mimo provoz může být až tisíc čerpacích stanic.

Senát by měl o důchodové reformě hlasovat už pozítří, otázkou zůstává, zda se tak skutečně stane a jestli nemůže být hlasování odloženo. Podle spolupracovníka ČRo ve Francii Jana Šmída je téměř jisté, že k hlasování ve středu nedojde.

Někteří vládní činitelé dokonce mluví o možnosti posunout hlasování až na konec října, respektive začátek listopadu. Prezident Sarkozy svolal do Elysejského paláce některé důležité ministry své vlády, aby se s nimi radil o dalším postupu v souvislosti se zítřejší stávkou. Představitelé vlády vydali už několik prohlášení v tom smyslu, že jsou připraveni ukončit blokády rafinerií nasazením policejních jednotek.

Jan Šmíd, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme