Francií jede konvoj s jaderným odpadem

Železniční konvoj s jaderným odpadem vyrazil dnes ráno z francouzské Normandie do Německa. Návrat vyhořelého jaderného materiálu z německých atomových elektráren upraveného ve Francii zpět do země původu doprovázejí protesty ekologů a silná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaková souprava s jaderným materiálem, kterou střeží na tři stovky hlídačů, se vydala na cestu krátce před sedmou hodinou ranní. Obnovuje se tak přeprava mezi továrnou francouzské firmy Cogema upravující jaderné vyhořelé palivo v Le Hague a Německem přerušená v květnu roku 1998. Aféra s kontejnery, které vykazovaly zvýšenou radiaci, před třemi lety zastavila přepravy jaderného materiálu mezi Francií a Německem. Zóna, odkud se konvoj vydal na cestu, byla zablokována 1200 policisty a četníky. Očekává se, že po celé trati konvoje se budou konat na výzvu hnutí Greenpeace a francouzského hnutí Opustit jadernou energii manifestace a protestní akce. Podle francouzsko-německé dohody by do roku 2005 mělo být do francouzské jaderné úpravny v Normadii přepraveno z německých jaderných elektráren na 1000 tun jaderného materiálu.

Markéta Kaclová, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme