Francií jede konvoj s jaderným odpadem

Železniční konvoj s jaderným odpadem vyrazil dnes ráno z francouzské Normandie do Německa. Návrat vyhořelého jaderného materiálu z německých atomových elektráren upraveného ve Francii zpět do země původu doprovázejí protesty ekologů a silná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaková souprava s jaderným materiálem, kterou střeží na tři stovky hlídačů, se vydala na cestu krátce před sedmou hodinou ranní. Obnovuje se tak přeprava mezi továrnou francouzské firmy Cogema upravující jaderné vyhořelé palivo v Le Hague a Německem přerušená v květnu roku 1998. Aféra s kontejnery, které vykazovaly zvýšenou radiaci, před třemi lety zastavila přepravy jaderného materiálu mezi Francií a Německem. Zóna, odkud se konvoj vydal na cestu, byla zablokována 1200 policisty a četníky. Očekává se, že po celé trati konvoje se budou konat na výzvu hnutí Greenpeace a francouzského hnutí Opustit jadernou energii manifestace a protestní akce. Podle francouzsko-německé dohody by do roku 2005 mělo být do francouzské jaderné úpravny v Normadii přepraveno z německých jaderných elektráren na 1000 tun jaderného materiálu.

Markéta Kaclová, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme