Francii ochromí jedna z letošních největších stávek

Cesta do práce trvá dnes ve Francii mnohem déle než v jiné dny. Odbory vyhlásily stávku, která se dotkne veřejné dopravy, ale třeba i energetických provozů. Protest má velkou podporu u veřejnosti. Lidé chtějí dát najevo svůj nesouhlas s důchodovou reformou, kterou dnes začne projednávat francouzský Parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný oblouk v Paříži | Foto: Corel GALLERY

Hlášení o stávce slyšeli cestující na nádržích a v metru už večer. V noci nejezdily na železnici žádné spoje ani vnitrostátní ani mezinárodní. Komplikace budou taky ve vzduchu. Z hlavních pařížských letišť v Roissy a Orly pravděpodobně neodletí čtvrtina letů.

Odbory očekávají, že se do protestu zapojí na dva milióny Francouzů. Nesouhlasí vesměs s parametry důchodové reformy, která dílem odstraňuje 20 let staré sociální jistoty. Postupně do roku 2018 se má zvýšit hranice odchodu do důchodu z 60 na 62 let.

Vláda říká, že pokud nebude reforma důchodového systému v roce 2020 vykáže penzijní účet schodkem 45 miliard eur a za dvacet 70 mld.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme