Francii ochromily protesty proti důchodové reformě
Až dva miliony Francouzů se v rámci čtyřiadvacetihodinové stávky zapojily do demonstrací na protest proti vládnímu záměru zvýšit věk pro odchod do důchodu o dva roky. O penzijní reformě dnes začal jednat parlament. Prezident Nicolas Sarkozy ale trvá na svém, bez plánovaných změn budou výdaje na důchody neúnosné.
V Národním shromáždění se střetla levice a pravice nad sporným zákonem. Tou samou dobou vyrazil v Paříži průvod nespokojených lidí z náměstí Republiky přes bulvár Beaumarchais k náměstí Bastily. To už věděli, že prezident prohlásil, že penzijní reformu nezmění.
„On řekl ne, ale všechno závisí na tom, co se bude dít v ulicích. Je to otázka síly, jestliže jsou v ulicích dva, tři milióny lidí, to už někdo bude brát vážně,“ říká jeden z demonstrujících.
Ne všude byly protesty bez incidentů. Například v Lyonu demonstranti poničili několik aut. Velké problémy byly od rána také v dopravě. Metro jezdilo v Paříži jen sporadicky, problémy byly i s příměstskými vlaky RER. Hlavně zahraniční turisté byli velmi dezorientovaní. Do běžných kolejí by se život ve Francii měl dostat až ve středu ráno.
Podle pražského korespondenta francouzského listu Le Monde Martina Plichty jde o největší střet, do něhož se Nicolas Sarkozy s odboráři dostal. Tolik lidí jako dnes nebylo ve francouzských ulicích už hodně dlouho.
Vládní penzijní plány odmítají podle průzkumů tři čtvrtiny Francouzů. Plichta přesto soudí, že se Sarkozymu nakonec podaří alespoň část reforem prosadit.