Francii se nelíbí britský 'výběr' migrantů. Chtějí novou dohodu o Calais

Někteří francouzští politici chtějí změnit nebo přímo zrušit dohodu s Británií, která britským úředníkům dovoluje provádět pasové kontroly už ve francouzských přístavech. Navíc je na stole i návrh, že by běženci mohli požádat o azyl ve Spojeném království už na speciálně vyčleněných místech ve Francii. Nejen o tom v Paříži jednají ministři vnitra obou zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor přezdívaný Džungle poblíž města Calais | Zdroj: Reuters

Británie a Francie uzavřely už v roce 2003 mezivládní dohodu, zvanou smlouva z Le Touquet, která spočívá v tom, že britští úředníci smějí provádět kontroly cestujících mířících do Spojeného království už v severofrancouzském Calais. Na oplátku to samé můžou dělat a taky dělají francouzští úředníci v anglickém Doveru.

Když to rozšíříme na běžence, tak obecně platí, že podle Dublinských regulí se uprchlíci musejí zaregistrovat v první zemi, kde vstoupí na půdu EU, a tam by taky měli případně požádat o azyl. Odmítnutí žadatelé o azyl v Británii se tak vracejí zpravidla do Itálie nebo do Řecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří francouzští politici volají po změně smlouvy, která Britům umožňuje provádět pasové kontroly už ve Francii. Mluvil o tom zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek

Mezi stovkami uprchlíků, kteří jsou ve Francii, panuje dlouhodobě přesvědčení, že Spojené království je zemí zaslíbenou, a snaží se tam ilegálně dostat, nejčastěji ukrytí v kamionech. To jsou přesně lidé, kteří žijí nebo živoří v nechvalně proslulém táboře u Calais, jemuž se přezdívá „džungle.“

A Xavier Bertrand, prezident regionu Pas-de-Calais - Pikardie, kam francouzský přístav spadá, přišel s návrhem, aby právě tito běženci směli požádat o azyl v Británii už na francouzské půdě, na speciálně vyčleněných místech, takzvaných hot spotech. Bertrand si myslí, že je třeba britsko-francouzskou dohodu přepsat.

Její změnu nebo rovnou anulování si přejí taky dva pravicoví kandidáti na francouzského prezidenta, Nicolas Sarkozy a Alain Juppé. Hlavně exprezident Sarkozy má pocit, že by si ony uprchlické tábory měli „užít“ Britové na své půdě.

Británie současnou praxi měnit nechce

Britům se navrhované změny nezamlouvají. Zdroj z britského ministerstva vnitra na ně pro Guardian reagoval velmi ostrým odmítnutím a zdůraznil, že když se odhlédne od mezivládní dohody, je zřejmé, že ohrožení uprchlíci musejí požádat o azyl v první bezpečné zemi, do které vkročí, a ne si vybírat podle svého vkusu.

Sir Peter Ricketts, do ledna britský velvyslanec v Paříži, si myslí, že by zřízení zmiňovaných hot spotů pro žádosti o azyl mělo efekt přesně opačný, než jaký je úmysl, a že by do Calais přilákalo mnohonásobně víc běženců.

Celkově ale řada britských politiků včetně expremiéra Camerona uznává, že v případě britského odchodu z Evropské unie se dohoda z Le Touquet ocitne v ohrožení.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme