Francii šokovala vražda devadesátiletého duchovního

Zakladatele ekumenické komunity, duchovního Rogera Schütze, napadla při večerní bohoslužbě ve francouzské vesnici Taizé nožem psychicky nemocná žena. Devadesátiletý duchovní přes rychlou pomoc zraněním podlehl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roger Schütz | Zdroj: ČTK

Neštěstí se stalo kolem 20:30 SELČ v Taizé, vesnici poblíž starobylého městečka Cluny v centrální části Francie. Podle svědků šestatřicetiletá Rumunka během obřadu, kterého se účastnilo na 2500 věřících, vstala a bodla duchovního třikrát do krku.

"Nevěděl co se děje a zůstal sedět na svém místě. Zřejmě ještě tělo nereagovala na ta zranění, a když ho začali bratři podepírat, chtěli mu pomoci, tak nevěděl proč a hned na to upadl do bezvědomí. Zřejmě to drama ani neregistroval," popsal událost Josef Sedlák, jediný český člen této mezinárodní komunity.

Ostatní účastníci bohoslužby útočnici přemohli a zadrželi. Psychicky nemocná Rumunka, která přijela do Taizé v pondělí, reagovala patrně na to, že jí nebylo umožněno osobní setkání s bratrem Rogerem. Vedení komunity se okamžitě ujal bratr Alois, původem německý katolík, kterého vybral za svého nástupce Roger Schutz už před osmi lety.

Rodilý Švýcar, plným jménem Roger Louis Schütz-Marsauche, se usadil v Taizé v roce 1940. Jeho komunitu dnes tvoří přibližně 100 bratří, více než třetina z nich jsou katolíci. Za své "dílo smíření" obdržel mnohá vyznamenání, mimo jiné Templetonovu cenu, která bývá označována jako Nobelova cena za náboženství. Byl také blízkým přítelem zemřelého papeže Jana Pavel II.

Martin Hromádka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme