Francii zasáhla nová vlna stávek

Francii opět ochromily stávky - nová vlna protestů zasáhla veřejnou dopravu, školství a také několik velkých soukromých podniků. Odboráři přitom načasovali stávku na den, kdy v Paříži inspektoři Mezinárodního olympijského výboru zkoumají připravenost metropole nad Seinou na letní olympiádu v roce 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Champs Elysées a Vítězný oblouk

Champs Elysées a Vítězný oblouk | Foto: Jan Rosenauer

Stávková mobilizace je dnes mimořádně silná. Učitelé, železničáři, poštovní úředníci, pracovníci Telecomu a další státní zaměstnanci usilují o zachování pracovních míst, zvyšování platů úměrně k inflaci a uchování 35hodinového pracovního týdne.

Jako obvykle se stávka nejmarkantněji projevuje na železnici, kde provoz zajišťuje každý druhý rychlovlak a pouze 30 procent osobních vlaků. Zasažena je ovšem i letecká doprava a hromadná doprava ve velkých městech. Kolem Paříže jezdí 15 až 30 procent příměstských vlaků, uvnitř města jsou pak téměř všechny linky metra ochromeny.

Na odpoledne se po celé Francii připravují velké manifestace, v Paříži se má stávkový konvoj vydat na pochod z Italského náměstí směrem k náměstí Nation.

Veronika Lefrancois, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme