Francii zasáhla stávka proti důchodové reformě

Francouzi jsou opět ve stávce. Odbory vyzvaly k protestům proti důchodové reformě, kterou dnes začíná projednávat Parlament. Reforma zvyšuje minimální hranici odchodu do důchodu z 60 na 62 let. Dopoledne byly největší komplikace hlavně v metru, na železnici a částečně i na mezinárodních letištích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé vlaky stanici jenom projíždějí.... | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Na vlakových nádražích jsou na nástupištích a v čekárnách davy cestujících, na něž dopadlo zrušení některých spojů. Například oblíbené rychlovlaky TGV omezily výrazně provoz a jezdí jen dva z pěti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stávka nejvíc zasáhla dopravu, říká zpravodaj Jan Pokorný

Zejména zahraničním turistům komplikuje cestování po Paříži a na letiště zredukovaný provoz metra a vlaků RER. V obležení lidí dožadujících se informací jsou pracovníci železnice a metra, kteří ale ochotně vysvětlují i v angličtině, že kdo chce například na letiště Charlese de Gaulla, musí tentokrát nastoupit na nádraží sever.

Odbory věří, že se dnešních protestních akcí zúčastní na dva milióny Francouzů. Vláda je rozhodnuta neustoupit a důchodovou reformu prosadit. Hrozí totiž rychle se prohlubující deficit na penzijním účtu.

Odboráři ale kabinet varují: „Jestliže dnešek nebude východiskem, budeme v protestech pokračovat,“ řekl generální tajmeník odborového svazu CGT Bernard Thibault v rozhlasové stanici Evropa 1.

Igor Maňour, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme