Katalánská policie překazila atentát na španělského premiéra. Muž chtěl pomstít přemístění Frankových ostatků

Katalánská policie ve čtvrtek uvedla, že zmařila pokus o atentát na španělského premiéra Pedra Sáncheze. Policisté už v září poblíž Barcelony zadrželi muže, který se podle dosavadních zjištění chtěl vraždou 46letého politika socialistické vládě pomstít za chystané přemístění ostatků někdejšího diktátora Franciska Franka.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Macron (vpravo) a Sánchez na konci společné tiskové konference v Paříži. | Foto: Thibault Camus/Pool | Zdroj: Reuters

Podle španělských úřadů byl muž vsazen do cely kvůli osnování atentátu na úřední osobu s použitím zbraně, závažným výhrůžkám a ilegálnímu držení zbraní, munice a výbušnin.

Jeho zbrojní arzenál podle úřadů „posiluje věrohodnost hrozeb“, které šířil po internetu. V jeho domě se našlo celkem 16 střelných zbraní, od pistolí až po odstřelovací pušku, uvedla agentura AP. Vyšetřování má nyní zjistit, zda byly hrozby skutečné.

Franco nemá být pohřben v madridské katedrále. Vláda chce zabránit oslavování diktatury

Číst článek

Zadržený třiašedesátiletý muž pochází z katalánského města Terrassa. Podle policie jde o zkušeného střelce, který má zbrojní průkaz a pracoval u soukromé bezpečnostní služby. Zadržen byl na základě tipu od jednoho z uživatelů diskusní aplikace WhatsApp, kde se muž radil o logistice možného útoku. Zástupci krajně pravicové strany Vox, která se razantně staví proti exhumaci Frankových ostatků, tvrdí, že policii zalarmoval jeden z jejích členů, který byl členem diskusního fóra.

Ojedinělý incident

„Tato osoba měla jasný záměr a vůli provést zásah proti premiérovi,“ uvedl mluvčí katalánské vlády Albert Oliva. Podle něj však zadržený muž neměl žádný konkrétní plán. Ve zprávách na aplikaci WhatsApp údajně psal o tom, že je „ochoten obětovat se pro Španělsko“.

‚Jinak nebude klid.' Španělsko odsouhlasilo exhumaci ostatků diktátora Franka

Číst článek

Mluvčí španělské vlády sdělila, že zadržení muže plánujícího útok na premiéra je „ojedinělým incidentem“. „Každá vláda už takovéto případy zažila,“ řekla Isabel Celaáová.

Podezřelý, který v minulosti nebyl trestaný, už byl předveden před soud a nyní sedí ve vyšetřovací vazbě v Terrasse, sdělila DPA mluvčí katalánské justice.

Exhumace

Nynější španělská vláda slíbila, že nechá exhumovat ostatky uložené nyní ve velkém mauzoleu v Údolí padlých severozápadně od Madridu. Spory se nyní vedou o to, kde by měly být nově uloženy. Vláda totiž odmítla přání rodiny, aby byl Franco pohřben v katedrále v centru Madridu, a dokonce uvažuje o změně zákona, díky níž by bylo možné zakázat pohřbení ostatků na jakémkoli místě otevřeném pro veřejnost.

Exhumace ostatků generála Franka (1892-1975), který stál v čele Španělska do své smrti v roce 1975, byla předmětem dlouholetých debat. Předchozí pravicová vláda se k jejímu provedení ale neměla, ač ji k tomu loni v nezávazné deklaraci vyzval parlament. Mnozí považují za nedůstojné, aby byl Franco pohřben vedle obětí občanské války, kterou v roce 1936 rozpoutal a která za tři roky připravila o život půl milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme