Madridský soudce pozastavil exhumaci Frankových ostatků, hrozilo rozbití mramoru

Madridský soud pozastavil plánovou exhumaci ostatků diktátora Franciska Franka z památníku v Údolí padlých nedaleko Madridu, kterou loni schválila španělská vláda i španělský parlament. Informovala o tom v úterý místní média. Soudce verdikt zdůvodnil bezpečnostními riziky při otevírání hrobky.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francova hrobka v Údolí padlých poblíž Madrigu

Francova hrobka v Údolí padlých poblíž Madrigu | Foto: Xauxa Håkan Svensson | Zdroj: Wikimedia Commons

Madridský soudce José Yusty Bastarreche vydal předběžné opatření a pozastavil platnost technického povolení k exhumaci od radnice v San Lorenzo de El Escorial, pod níž památník obětem občanské války místně spadá. Soudce verdikt zdůvodnil tím, že povolení nevzalo v úvahu „rizika pádu a rozbití (mramoru) a škody pro osoby“, které mají exhumaci provádět.

‚Jinak nebude klid.' Španělsko odsouhlasilo exhumaci ostatků diktátora Franka

Číst článek

Přemístění Frankových ostatků schválila španělská vláda socialistického premiéra Pedra Sáncheze loni v létě krátce po nástupu do úřadu. Mnozí totiž považují za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako 34 tisíc obětí z obou táborů války, kterou svým pučem v roce 1936 Franco rozpoutal. Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla, ač ji k tomu v roce 2017 vyzval parlament.

Franco, který zemřel v roce 1975, má ve Španělsku stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce. Občanská válka, kterou rozpoutal, ale stála za tři roky životy půl milionu lidí.

Španělská společnost je ohledně frankistické minulosti rozdělená. Deník El País v úterý uvedl, že soudce Yusty v roce 2007 publikoval článek, v němž kritizoval takzvaný zákon o historické paměti z téhož roku. Tento zákon odsoudil Frankův režim a mimo jiné nařídil odstranění frankistických symbolů z veřejných míst. Soudce Yusty podle deníku El País tento zákon kritizoval s tím, že je „touhou po pomstě“.

Nesouhlas rodiny

Sánchezova vláda původně předpokládala, že se přemístění ostatků uskuteční do konce roku. Její plán ale zkomplikovala rodina, která s tím nesouhlasí a snaží se exhumaci zabránit soudně. Když ji vláda vyzvala k určení nového místa, vybrala hrobku, kterou má rodina v katedrále Panny Marie Almudenské v Madridu. Toto místo ale vláda odmítá s obavami, aby se katedrála v centru metropole - hojně navštěvovaná i turisty - nestala dějištěm manifestací oslavujících frankistickou diktaturu. Tento měsíc dala vláda rodině 15denní lhůtu na výběr nové hrobky.

Španělé po letech řeší skandál ‚kradených dětí‘ za Frankismu. Soud se zabýval případem obviněného lékaře

Číst článek

Zabránit exhumaci může také benediktinský převor Santiago Cantera, který spravuje baziliku v Údolí padlých, v níž se Frankova hrobka nachází. Cantera už dal najevo, že s vyzdvižením ostatků nesouhlasí a že přístup vládním úředníkům k hrobce umožní jenom na základě soudního příkazu.

Vláda nedávno vyjádřila přesvědčení, že soud jí exhumaci umožní. Minulý týden nicméně připustila, že vzhledem ke stížnosti rodiny k nejvyššímu soudu se zřejmě exhumace nestihne do předčasných voleb, které se konají 28. dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme