Le Penová dočasně odstoupila z čela Národní fronty. Stranických funkcí se vzdal i neúspěšný Fillon

Kandidátka francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová po postupu do druhého kola ohlásila, že dočasně pozastavuje své působení v roli šéfky krajně pravicové Národní fronty. Ze svých stranických funkcí odstoupí i neúspěšný kandidát Francois Fillon. Ten po schůzce s vedením Republikánské strany prohlásil, že se politického dění bude účastnit už jen jako řadový straník.

Paříž (Aktualizováno: 20:54 24. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová | Foto: European Parliament

Republikánská strana se teď podle Fillona musí soustředit hlavně na volby do parlamentu, které budou v červnu. Zatím není jasné, jestli do Národního shromáždění bude kandidovat i sám Fillon.

Bývalý francouzský premiér získal v prvním kole prezidentských voleb necelých 20 procent hlasů a skončil třetí.

Původně byl favoritem voleb, koncem ledna ho ale poškodilo obvinění z toho, že členy své rodiny zaměstnával jako parlamentní asistenty, i když žádnou práci nedělali. Soud ho kvůli tomu formálně obvinil a řada spolustraníků od Fillona chtěla, aby svou kandidaturu stáhl.

Ve druhém kole prezidentských voleb se utká centrista Emmanuel Macron s vůdkyní krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou.

Podle konečných výsledků, které v pondělí zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra, vyhrál Macron první kolo s 24,01 procenta hlasů, Le Penová ho následovala s 21,30 procenta.

Pro Francoise Fillona hlasovalo 20,01 procenta lidí, těsně za ním se s 19,58 procenta umístil kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

O prezidentské křeslo se v prvním kole ucházelo celkem 11 kandidátů. Volební účast činila 77,77 procenta.

 

Václav Jabůrek, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme