Francois Hollande, favorit prezidentských voleb, který Francouzům zbyl

Francouze už v neděli čeká první kolo prezidentských voleb. Průzkumy ukazují, že v nich zvítězí kandidát Socialistické strany Francois Hollande, který současného prezidenta Nicolase Sarkozyho hladce porazí ve druhém kole. On sám přitom nemá preference nijak vysoké. Řada Francouzů si spíše říká: Kdokoli, jen ne Sarkozy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát socialistů a favorit prezidentských voleb  Francois  Hollande

Kandidát socialistů a favorit prezidentských voleb Francois Hollande | Zdroj: ČTK

Proč budou Francouzi volit Hollanda, asi nejlépe vystihuje názor čtyřicetileté administrativní pracovnice z Marseille.

„Mám plné zuby Sarkozyho a nechci Marine Le Pen. Takže zbývá jen Hollande.“

Vlastně je velmi obtížné najít ve Francii voliče, kteří dají hlas Hollandovi proto, že pro ně představuje budoucnost Francie, proto, že jim imponuje jeho program. Dají mu hlas proto, že je Sarkozy zklamal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kandidáta francouzských socialistů na prezidenta Francoise Hollanda představil spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd

„Víte, Sarkozy za pět let zvýšil deficit o 500 miliard eur, prostě není možné ho volit“, tvrdí muž o holi, kterého potkám na mítinku Hollanda v Marseille. Posadíme se na schody a také on mě utvrzuje v tom, že kandidát socialistů je pro něj z nouze ctnost.

„ Co je pro mě důležité? Aby se mluvilo o mladých lidech, o práci, o financování jejich vzdělání. To jsou pro mě zásadní témata,“ vysvětluje mi a zároveň dodává, že jih Francie je specifický. „Já jsem z Toulonu, tady jsme všichni jako jedna rodina, ať už jste z Toulonu či z Marseille. To v Paříži není ...“

Zapomenutá část Francie? Když byl Hollande v Marseille, snažil se mluvit o problémech, které toto město trápí.

„Tady v Marseille je největší nezaměstnanost ve Francii, v některých čtvrtích až třicet procent, učitelé jsou propouštěni, vzdělání se komplikuje,“ zvyšuje hlas Hollande a publikum aplauduje.

Nejméně charizmatický kandidát

Je to přitom všechno tak trochu komické. Hollande je zřejmě vůbec nejméně charizmatickým mužem ze všech kandidátů. Pamatuji si, jak mi před časem jeden chlapík z Cannes, když jsme začali debatovat o politice, řekl: Já když vidím Hollanda, tak se musím smát.

Hollande je úředník, který řadu let vedl Socialistickou stranu, neumí vystupovat před větším počtem lidí a pro mnohé ani není příliš důvěryhodný. Ve vysoké politice je léta a nic za ním není. Ale pro mnohé je pořád lepší než Sarkozy, a to může letošní volby rozhodnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd se přihlásil s příspěvkem k prezidentské kampani živě do Ozvěn dne

Scénář je jasný - neprohrát výrazně v prvním kole, protože v kole druhém získá všechny hlasy levice a hlavně hlasy těch, kteří v kole prvním budou volit Jean Luca Melenchona, představitele extrémní levice.

Není pravda, že by Hollande neměl žádný program; předložil ho hned na začátku kampaně v šedesáti bodech. Hodlá zvýšit daně z příjmu a zrušit daňové úlevy na kapitálu; rozruch vzbudil návrhem zdanit pětasedmdesáti procenty ty, kteří vydělají nad milion ročně. V oblasti zahraničních vztahů by pak znovu otevřel jednání o fiskálním paktu a změnil postavení Francie v rámci Evropské unie a podobně.

Myslím, že nám může pomoci‘

Ale program je v jeho případě možná vedlejší, i když se najdou lidé, kteří mu dají hlas i na základě toho, co slibuje. Jako Anna-Maria, která žije v Manosque, ale pochází z Paříže.

„Jsem učitelka a myslím, že nám může pomoci, jeho program se mi líbí. Vždy jsem volila socialisty, a když jsem byla mladší, tak komunisty. Pro mě jsou klíčové otázky jako zdravotnictví, nezaměstnanost, budoucnost mladých. Ve Francii je velký rozdíl v platech, v životní úrovni. To, co se děje ve finančním světě, je neakceptovatelné,“ vypráví a pak se v tom mumraji, který tady panuje, na chvíli zamyslí a v jedné větě mi vyjeví, co ji vlastně nejvíce trápí.

Ve Francii panují obavy z ovlivnění voleb předčasným zveřejněním výsledků

Číst článek

„ Když jsem byla mladá, tak jsem nikdy neviděla spát lidi na ulici, je to tady jak v Americe, nikdo se o nikoho nestará, to za mých časů nebylo.“ Teď je podle ní na socialistech, aby to změnili, a naděje vkládá do Hollanda.

Ten získal nominaci tím, že mu odpadali soupeři jeden za druhým: Dominique Strauss Kahn se vyřadil sám, Martine Aubryová, předsedkyně strany je pro většinu Francouzů příliš vlevo, a v závěrečném klání se Sarkozym bude Hollande těžit z toho, že pro voliče je přijatelný kdokoliv, jen ne Nicolas Sarkozy.

Francouzi tak zřejmě zvolí prezidentem kandidáta, který jim zbyl...

Sarkozy nemá spojence

Podle ředitele dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáše Macka má Holland výhodu do druhého kola: „Sarkozy je schopen první kolo i vyhrát, ale zoufale mu chybí spojenci do druhého kola. V tom je Holland mnohem přijatelnější.“

Macek odhaduje tradičně vysokou volební účast, i když podle průzkumů o něco nižší než jindy. „Francouzský volič, zejména v prezidentských volbách, má tendenci se výrazně mobilizovat. I když možná bude nižší, stále se bude zřejmě pohybovat okolo 70 až 75 procent,“ míní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Preference jednotlivých kandidátů shrnul ve Světě o třetí ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek

Pozorovatelé i obyčejní Francouzi hodnotili předvolební kampaň jako krátkou, ale hlavně neslanou, nemastnou, průměrnou a sebestřednou. Kandidáti nehovořili o podstatných problémech, které Francii trápí.

Jan Šmíd, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme