Francouz zadržený na Ukrajině není terorista. Nejspíš pašoval zbraně

Francouz zadržený nedávno na Ukrajině se zásobami zbraní a výbušnin není podle francouzských vyšetřovatelů patrně terorista, ale nejspíš člen sítě pašeráků zbraní. Agentuře Reuters to řekl prokurátor dohlížející na vyšetřování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraně (ilustrační foto) | Foto: Lenka Krejcarová | Zdroj: Český rozhlas

Potvrdil zároveň, že tajným službám nebyl pětadvacetiletý muž známý. Francie podle něj dosud o vydání Grégoira M. nepožádala.

Zatčení muže potvrdila v pondělí ukrajinská tajná policie SBU, podle níž plánoval atentáty během nadcházejícího fotbalového šampionátu ve Francii.

Podle dřívějších zpráv francouzských médií se Francouz snažil převézt ze západní Ukrajiny do Polska větší množství zbraní a výbušnin. Prokurátor z města Nancy Thomas Pison uvedl, že francouzské úřady sice požádaly Ukrajinu o spolupráci, ale zatím bez odezvy.

Nejmenovaný francouzský představitel Reuters sdělil, že francouzská vláda zatím nemůže potvrdit nic z toho, co ukrajinská tajná služba uvedla. Média už od počátku spekulovala, že Kyjev kauzu využil pro své vlastní zájmy.

Zadržený muž plánoval 15 útoků při Euru 2016, oznámil šéf ukrajinské kontrarozvědky

Číst článek

Pochybnosti o teroristickém pozadí kauzy dnes vyjadřoval také francouzský tisk. Podle deníku Le Figaro vzbuzuje otázky jednak načasování a pečlivě režírované zatčení, které následovalo po šestiměsíčním vyšetřování, dále "obyčejnost" tohoto pětadvacetiletého Lotrinčana, pochybnosti ohledně teroristické stopy a mimořádné geopolitické okolnosti.

Grégoire M. byl podle Le Figaro na ukrajinsko-polské hranici zatčen už 21. května. Záběry jeho zatčení pořídily ukrajinské bezpečnostní složky hned ze tří úhlů. „Video je pozoruhodné, ne-li surrealistické,“ komentuje list záběry, na nichž je vidět, jak muž nakládá celý arzenál do dodávky, sedá si dopředu a pak se na něj vrhá ozbrojené komando.

Ve voze bylo kromě jiného více než 100 kilogramů výbušniny TNT, stovka rozbušek, asi pět kalašnikovů a nejméně tři pancéřovky.

Tajná služba Francouze sledovala už od prosince 2015, uvedl šéf kontrarozvědky Vasyl Hrycak. Muž tvrdil, že je dobrovolník, ale stále více se zajímal o zbraně a výbušniny. Tajná služba se mu proto rozhodla nastražit léčku a opatřila mu je, dodal Hrycak. Podle něj se zadržený Francouz negativně vyjadřoval k činnosti francouzské vlády, kritizoval migrační vlnu v Evropě, šíření islámu a globalizaci.

Mladý muž pochází ze zemědělské rodiny a pracoval v družstvu jako inseminátor krav. Žil v jedné malé vesnici o 80 obyvatelích. Starosta, sousedé i zaměstnavatel jej popisují jako bezproblémového. Policie u něj nicméně našla tričko se znakem ultrapravicové organizace Renouveau français. Le Figaro v této souvislosti podotýká, že na Ukrajinu odešlo bojovat mnoho mladých lidí z prostředí krajní pravice. Deník Le Monde uvedl, že Grégoire M. cestoval na Ukrajinu několikrát a někdy s lidmi, po nichž je nyní vyhlášeno pátrání.

Podle Le Figaro není možné opomenout ani geopolitický kontext. Na Ukrajině zuří už dva roky občanská válka mezi vládou a východem země podporovaným Ruskem. Nestabilita země nahrává pašerákům zbraní a kontrabandu všeho druhu. Nelze vyloučit ani informační válku, ostatně "ruskou stopu" v kauze zmínil i Hrycak.

Svá tvrzení ale nepodepřel jediným důkazem. "Protiteroristický zásah" může být také snahou ukázat dobrou vůli v době, kdy Ukrajina vede s EU rozhovory o zrušení víz pro své občany. "Chtějí, abychom jim děkovali, abychom jim byli zavázáni," řekl nejmenovaný diplomat švýcarskému deníku Le Temps.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme