Francouzi a Němci oslavují 50. výročí Elysejské smlouvy

Francie a Německo přesně před půlstoletím zakopaly válečnou sekeru, když Charles de Gaulle a Konrad Adenauer podepsali Elysejskou smlouvu o přátelství mezi oběma zeměmi. Významný historický přelom si dnes v Berlíně připomínají Francois Hollande a kancléřka Angela Merkelová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekce osvětlující Neue Kirche na počest 50. výročí Elysejské smlouvy. | Foto: Reuters

Společné zasedání parlamentů, setkání nejvyšších státních představitelů a jejich debata se studenty, návštěva Berlínské filharmonie, to vše je na programu oslav 50. výročí Elysejské smlouvy.

Její podepsání si Francouzi a Němci připomínají každých deset let. Za tu dobu prošly jejich vztahy různými peripetiemi.

„V mnoha otázkách jsme rozdílní a právě to, jak se lišíme, nás dráždí, ale když se dohodneme, dojdeme většinou k dobrému řešení,“ odpověděla kancléřka Merkelová studentům na otázku, co si myslí o německo-francouzských vztazích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o oslavách výročí připravila v Berlíně zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Mezi ní a francouzským prezidentem nepanuje zrovna souznění, disharmonické tóny ale během jejich dnešních projevů ani při závěrečném koncertu berlínské filharmonie rozhodně nezazní.

Během debaty, kterou Merkelová absolvovala spolu s francouzským prezidentem Hollandem, se ukázalo, že mladé Francouze a Němce trápí podobné problémy, hledají především práci.

Recept, jak zatočit s vysokou nezaměstnaností v Evropě, je dnes jednou z hlavních výzev, které následovníci de Gaulla a Adenauera musí podle Merkelové vyřešit.

Adenauer a de Gaulle podepsali přelomový dokument v roce 1963, ukončili tím staletí trvající nepřátelství a položili základ budoucí evropské integrace.

Klára Stejskalová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme