Francouzi a Němci oslavují 50. výročí Elysejské smlouvy

Francie a Německo přesně před půlstoletím zakopaly válečnou sekeru, když Charles de Gaulle a Konrad Adenauer podepsali Elysejskou smlouvu o přátelství mezi oběma zeměmi. Významný historický přelom si dnes v Berlíně připomínají Francois Hollande a kancléřka Angela Merkelová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekce osvětlující Neue Kirche na počest 50. výročí Elysejské smlouvy.

Projekce osvětlující Neue Kirche na počest 50. výročí Elysejské smlouvy. | Zdroj: Reuters

Společné zasedání parlamentů, setkání nejvyšších státních představitelů a jejich debata se studenty, návštěva Berlínské filharmonie, to vše je na programu oslav 50. výročí Elysejské smlouvy.

Její podepsání si Francouzi a Němci připomínají každých deset let. Za tu dobu prošly jejich vztahy různými peripetiemi.

„V mnoha otázkách jsme rozdílní a právě to, jak se lišíme, nás dráždí, ale když se dohodneme, dojdeme většinou k dobrému řešení,“ odpověděla kancléřka Merkelová studentům na otázku, co si myslí o německo-francouzských vztazích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o oslavách výročí připravila v Berlíně zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Mezi ní a francouzským prezidentem nepanuje zrovna souznění, disharmonické tóny ale během jejich dnešních projevů ani při závěrečném koncertu berlínské filharmonie rozhodně nezazní.

Během debaty, kterou Merkelová absolvovala spolu s francouzským prezidentem Hollandem, se ukázalo, že mladé Francouze a Němce trápí podobné problémy, hledají především práci.

Recept, jak zatočit s vysokou nezaměstnaností v Evropě, je dnes jednou z hlavních výzev, které následovníci de Gaulla a Adenauera musí podle Merkelové vyřešit.

Adenauer a de Gaulle podepsali přelomový dokument v roce 1963, ukončili tím staletí trvající nepřátelství a položili základ budoucí evropské integrace.

Klára Stejskalová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme