Francouzi bez boje ovládli Timbuktu, bojí se teroristických výpadů

Bez jakéhokoliv odporu ovládla francouzská armáda malijské město Timbuktu. Historicky cenné centrum severního Mali bylo přitom v minulých měsících centrem islamistických povstalců. To, že se rebelové nepokusili vzdorovat silou, ale francouzskou armádu příliš neuklidňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci v Mali úspěšně postupují

Francouzští vojáci v Mali úspěšně postupují | Zdroj: ČTK

„Město je teď bezpečné, ale nejsme si jistí, jestli v něm pořád nejsou aktivní teroristické buňky,“ shrnul obavy Francouzů v dobytém Timbuktu plukovník Paul Geze.

Většina povstalců totiž jen schovala zbraně a dál čeká na svou příležitost. Boj o nezávislost severního Mali se s přestávkami svádí už několik desetiletí a francouzská intervence je tak jen krátkou epizodou, která zřejmě brzy skončí.

Přestože malijská armáda s podporou Francouzů zatím bez větších obtíží ovládla hlavní města, zdaleka nemá po kontrolou celý region. Severní Mali má totiž rozlohu větší než celá Francie.

Radikálové zničili památky ze 13. století

Islámští radikálové po sobě ve městě Timbuktu zanechali spoušť. Agentury z města hlásí, že zničili vzácné rukopisy. Ze třiceti tisíc rukopisů je zničena asi desetina. Některé pochází ze 13. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

O timbuktských památkách mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zahraničněpolitický analytik Milan Slezák.

V Timbuktu se podle zahraničněpolitického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka ničily nejen hmotné památky, ale těžko se tam žilo i lidem:

„Je pozoruhodné, že islamisté tady ničili islámské památky. Památky, které vystavěli lidé, o nichž si ti, kteří věřili, že nejlépe rozumí islámu, mysleli, že jsou modláři a že je zapotřebí trochu lidi, kteří tam žijí, přivést k rozumu a k pravému islámu, pravému výkladu víry.“

Ze svých domovů odešlo téměř 200 tisíc lidí. Uplatňovaly se tam takové tresty jako kamenování cizoložníků, amputování rukou nebo bičování.

Islamisté většinou ničili mauzolea islámských světců, kteří se hlásí k súfismu.

„Radikálové soudí, že lidé, kteří se hlásí k súfismu, který je daleko umírněnější a tolerantnější, jsou modláři. A domnívali se, že když jim zbourají svatyně, ve kterých se modlili, že je přivedou k tomu svému, striktnímu výkladu islámu,“ dodává Slezák.

Ondřej Himmer, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme