Francouzi diskutovali o národní identitě

Francouzský ministerský předseda Francois Fillon má dnes odpoledne shrnout výsledky tříměsíční veřejné diskuse o národní identitě. Podle ministerstva pro přistěhovalectví měla tato velká diskuse přimět občany, aby "posílili svůj vztah k národním hodnotám a byli hrdí na to, že jsou Francouzi".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž - Vítězný oblouk | Foto: Paris Tourist Office, Angélique Clément

Co pro vás dnes znamená být Francouzem? Co přináší imigrace naší národní identitě? Zejména o těchto otázkách diskutovali účastníci 350 debat po celé Francii. Lidé mohli své názory zveřejňovat i na speciálních webových stránkách.

Zatím není jasné, jestli akce splnila svůj účel, jak si přáli její iniciátoři. Opozice od začátku tvrdila, že diskuse o národní identitě má před březnovými regionálním volbami odvést pozornost od některých skandálů vládnoucí strany. Mnozí také podezírají Nicolase Sarkozyho, že tímto krokem chce získat hlasy extrémní pravice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Jan Pokorný o francouzské národní identitě

Zvlášť, když ministr pro přistěhovalectví Eric Besson navrhoval, aby děti alespoň jednou za rok ve škole zpívaly národní hymnu. Národní identita to je téma k přemýšlení, ať už politické záměry této debaty byly jakékoliv. Francie je zemí mnohonárodnostní, multikulturní s bohatou vlastní historií.

Co to ale je být v dnes Francouzem? "Být Francouzem znamená patřit ke kulturními prostředí, sdílet stejné hodnoty," říká jeden rodilý Francouz před fontánou Saint Michel v centru Paříže.

Prodavač palačinek soudí: "Být Francouzem znamená respektovat francouzskou státní vlajku a umět číst jako Francouzi." Dáma na stanici autobusu bez přemýšlení odpovídá: "Být Francouz znamená být hrdý na svoji zemi na všechny, kteří ji reprezentují a podporovat výrobky, které vytvářejí image Francie v zahraničí."

Těžko říct, jestli mají Francouzi problém s národní identitou. Spíš se statisíci přistěhovalci a vztahem k nim. Při debatě o identitě se objevily různé návrhy. Třeba občanská knížka, jakýsi manuál, který by se rozdával ve školách.

Anebo občanská přísaha, kterou by skládaly osoby nově přišedší do Francie. Ale člověk nemusí žít ve Francii dlouho, aby poznal, že jestli dokáže být někdo hrdý na to, že je Francouz, pak jsou to Francouzi.

Igor Maňour, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme