Francouzi kvůli incidentům z poslední doby diskutují o bezpečnosti lyžování

Zimní sezona vstupuje v mnoha lyžařských střediscích do závěrečné fáze. Ve Francii se ale stále lyžuje naplno, právě tento týden mají děti z Paříže i dalších regionů prázdniny. V souvislosti s letošní zimou se však stále častěji mluví o incidentech, které se na sjezdovkách odehrály, a také o tom, co dělat pro bezpečnost lyžařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka u jezera Eibsee | Foto: Klára Stejskalová

Ve Francii se během letošní zimy stalo několik tragických případů, které tuto otázku znovu postavily do popředí. Zvýšil se počet nehod na lanovkách, několik zejména mladých lidí z nich vypadlo, před několika týdny se pak po pádu z lanovky zabil britský mladík v Savojských Alpách. V čerstvé paměti jsou také poruchy například v Tignes, kde několik desítek lidí viselo 80 metrů nad zemí sedm hodin.

Mají lyžaři důvod se na lanovkách či vlecích bát? „Je to jako na silnici, musíte dávat pozor a zbytečně neriskovat, ale vleky a lanovky jsou natolik bezpečné, že z 90 procent může za různé incidenty pouze lidský faktor,“ tvrdí Guillaumez horské služby v Serre Chevalier a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O bezpečnosti lyžování ve Francii informoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

„Pokud se podíváte na poslední případy, které se staly, všechny mají společné to, že lidé na lanovkách prostě blbli. Podívejte se, tady máte bezpečnostní tyč, ta vám znemožňuje, abyste z lanovky vypadli, musíte se hodně snažit, abyste se z ní dostali. Takže když si někde přečtete, že mladý kluk spadl z lanovky, tak si dovedete představit, co asi musel vyvádět.“

Samostatnou kapitolou je pak rychlost na sjezdovkách. V Morzine se tento týden zabila desetiletá dívka, která nabrala na sjezdovce tak velkou rychlost, že ji nedokázala kontrolovat, a narazila do ochranné bariéry. Nepomohla jí ani ochranná přilba.

Lyžaři jezdí příliš rychle

„Dnes dochází na sjezdovce k hodně kolizím především proto, že lidé jezdí rychleji, než na co reálně mají, nejsou tak dobří lyžaři, ale lyže hodně pustí a pak mají velké potíže kontrolovat rychlost,“ myslí si instruktorka lyžování v Pra Loup jménem Christelle a dodává:

„Nevím, zda kvůli tomu instalovat radary, jako je tomu ve Spojených státech, kde určitou rychlost nemůžete na mnoha místech překročit. Nejsem pro tak drastická opatření, ale tito lidé si musí uvědomit, že ohrožují na životě nejen sebe, ale i své okolí.“

Lyžování ve Francii patří k opravdovým radostem, sjezdovky jsou dobře upravené a nabízejí velké možnosti jak pro zkušené lyžaře, tak i pro začátečníky. V těch největších střediscích se lyžuje do konce dubna.

Jan Šmíd, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme