Francouzi nemusejí kvůli paktu stability revidovat ústavu

Schválení paktu stability už nestojí ve Francii nic v cestě. Ústavní rada totiž rozhodla o tom, že není v rozporu s ústavou. Pro prezidenta Francoise Hollanda se tak přijetí paktu výrazně zjednodušuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande

Francois Hollande | Foto: Christophe Ena | Zdroj: ČTK

Ústavní rada potvrdila, že text paktu stability není v rozporu s ústavou a k jeho schválení parlamentem stačí prostá většina.

Ústava se tedy měnit nemusí, což přivítali prezident Francois Hollande a předsedkyně socialistické strany Martin Aubryová. Ta prohlásila, že rozhodnutí ústavní rady otevírá novou cestu pro Francii i Evropu. Hollande po rozhodnutí rady vyzval vládu, aby urychleně vypracovala návrh příslušné legislativy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzská Ústavní rada došla k závěru, že přijetí fiskálního paktu EU nevyžaduje změnu ústavy. O tématu jsme na Rádiu Česko mluvili s odborníkem na Francii Václavem Nekvapilem.

Hollande přitom ještě před dubnovými prezidentskými volbami říkal, že rozpočtový pakt je pro něj v dnešní podobě nepřijatelný. Podle odborníka na Francii Václava Nekvapila si ale uvědomil, že celá věc je už dávno projednaná na evropské úrovni a uzavřená.

Na Rádiu Česko také upozornil, že pokud jde o unijní pakt rozpočtové odpovědnosti, nejsou Hollandovi socialisté ani další menší levicové strany jednotní.

„Pro spoustu francouzských socialistů je to příliš svazující. Ne z hlediska suverenity tak, jak bylo vlastně argumentováno u Ústavní rady, ale z hlediska toho, že když je krize, je potřeba, aby stát podporoval ekonomiku více penězi a že tím nemůže být vázán vůči EU,“ uvedl.

Francouzský parlament teď bude hlasovat o ratifikaci fiskálního paktu na konci září. Podle odborníka je po verdiktu francouzské Ústavní rady jasné, že poslanci pakt schválí.

„Protože Hollande i samotní socialisté mají většinu a vzhledem k tomu, že k tomu nepotřebuje ústavní zákon, což by trošku situaci komplikovalo, ta to projde prostou většinou,“ dodal.

Pakt stability by měl koordinovat rozpočty jednotlivých zemí a eurozóny a na jeho základě nesmí schodek rozpočtu překročit tři procenta HDP. Smlouvu o rozpočtové odpovědnosti schválili v lednu představitelé 25 zemí unie, s výjimkou Británie a České republiky.

Jan Šmíd, Naďa Bělovská, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme