Francouzi o víkendu zvolí nový parlament, favoritem je levice

Zatímco francouzští socialisté jdou do víkendových parlamentních voleb s elánem a pod vedením novopečeného prezidenta Françoise Hollanda, pravicový Svaz pro lidové hnutí po odchodu Nicolase Sarkozyho z čela strany osiřel. Průzkumy jsou přesto zatím vyrovnané. Obě strany mají podporu zhruba 30 procent voličů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený francouzský prezident François Hollande

Nově zvolený francouzský prezident François Hollande | Foto: Christophe Ena | Zdroj: ČTK

„Francouzské strany jsou postaveny tak, že se víceméně počítá s tím, že když byl zvolen prezident, tak vzápětí dostane i parlamentní většinu. Takže z tohoto hlediska není překvapivé, že socialisté jsou favorité. Naopak nejsou až tak velcí favorité na to, jak tradičně by ta situace měla vypadat,“ uvedl ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek.

Francouzské parlamentní volby v drtivé většině případů vyhrává tatáž strana jako prezidentské. Ke kohabitaci, tedy k soužití prezidenta a premiéra z opačných politických spekter, došlo jen třikrát v dějinách V. republiky, a to v letech 1986, 1993 až 1995 a 1997 až 2002.

„François Hollande nastupuje ve velmi složitém kontextu a nelze samozřejmě vyloučit nějaké překvapení, že by voliči přinutili politiky takříkajíc k jakési formě velké koalice po francouzsku, ale předchozí situace, kdy to takhle dopadlo, až tak nevedou k nějakému velkému očekávání, co by z toho mohlo vzejít, kdyby skutečně voliči takto ty karty namíchali,“ řekl Lukáš Macek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek mluví o francouzských parlamentních volbách ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Socialisté se mohou opřít o mocnější spojence, než má tradiční pravice, a to především o Levicovou frontu Jeana-Luca Mélenchona, který podpořil v druhém kole prezidentských voleb 6. května Hollanda, a Zelené. Mélenchona označila Marine Le Penová za „ztřeštěnce krajní levice, který chce utopit území pod přívalem nelegálních imigrantů a pohrdá demokracií, jelikož za všech okolností vyjadřuje obdiv kubánské diktatuře“.

Do parlamentu by se mohli po patnácti letech opět dostat i kandidáti nacionalistické Národní fronty. Její šéfka Marine Le Penová skončila v prezidentských volbách třetí z deseti kandidátů a vyhrála ve 23 volebních obvodech.

„Waterloo by mohlo nastat pro tradiční umírněnou pravici, pokud by ve volbách nečekaně dobře nebo více, než se očekává, zabodovala krajní pravice, Národní fronta Marine Le Penové, Pokud by se ve velkém počtu volebních obvodů do druhého kola dostal i kandidát extrémní pravice, tak by to mohlo znamenat velký problém a masivní prohry umírněně pravicových kandidátů,“ vysvětlil Lukáš Macek.

Pokud podle jeho slov krajní pravice udělá průměrný výsledek, tak by celkový výsledek na mandáty měl být zhruba vyrovnaný s náskokem levice, který by však neměl být drtivý.

Markéta Bartošová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme