Francouzi odmítli evropskou ústavu

Francouzi v referendu odmítli ústavu Evropské unie. Podle průběžného sčítání výsledků totiž hlasovalo proti ústavě 57procent voličů, zatímco pro jich bylo pouze necelých 43 procent. Vítězství odpůrců je výrazně vyšší, než se očekávalo. Potvrdilo se, že Francouzi se mimo jiné nezbavili obav především z možné liberalizace svého trhu, většího vlivu Bruselu a své také sehrály hlasy především ze strany ultranacionalistické Národní fronty varující před islamizací Francie v souvislosti se snahou Turecka o členství v Evropské unii. Jako rozhodující se však zřejmě ukázala nespokojenost se současnou vládou, ekonomickou situací a vysokou nezaměstnaností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaques Chirac | Foto: AFP | Zdroj: AFP

Prezident Jaques Chirac po oznámení výsledků řekl, že se voliči demokraticky vyslovili a vyjádřili své obavy a očekávání. "Naše ambice nicméně zůstanou spojeny s Evropskou unií, protože Francie je spoluzakladatelem EU a zůstává jejím členem. Referendum však vytvořilo složitý kontext pro ochranu našich zájmů v Evropě," prohlásil prezident Chirac.

Výrazné vítězství odpůrců bude mít vliv i na domácí politickou scénu. Téměř jistá je výměna premiéra Raffarina, a to ve velmi krátké době.

Referendum se ve Francii setkalo s velkým zájmem veřejnosti a volební účast byla vysoká. Podle ministerstva vnitra do sedmé večer přišlo k urnám 66,4 procenta z 42 milionů registrovaných voličů. Účast v klíčovém referendu tak byla vyšší než v roce 1992 v plebiscitu o Maastrichtské smlouvě.

Téměř 65 tisíc volebních místností v kontinentální Francii se otevřelo v 8 hodin ráno. Voliči odpovídali na otázku: Schvalujete návrh zákona, který by umožnil ratifikaci smlouvy zavádějící ústavu pro Evropu? Lidé mohli hlasovat do 20 hodin, v Paříži a Lyonu pak ještě o dvě hodiny déle.

Odmítnutí euroústavy francouzskými voliči lituje i náš premiér Jiří Paroubek. Francouzské NE euroústavě ho ale příliš nepřekvapilo."Minulý víkend, když jsem byl v Paříži, tak jsem viděl na pařížských ulicích, že je ovládli ti, kteří byli proti ústavě. Tím, že byli aktivní, roznášeli letáky, agitovali mezi lidmi. Takže pro mě to není žádné velké překvapení," řekl premiér.

Jan Šmíd, Regina Prouzová-Květoňová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme