Francouzi rozhodnou o euroústavě 29. května

Referendum o ústavě Evropské unie uspořádá Francie 29. května. Termín oznámila kancelář prezidenta Jacquese Chiraka, který loni v červenci slíbil obyvatelům, že se k otázce významné pro budoucnost země a unie budou moci sami vyjádřit. Pro vládu tak začala kampaň ve prospěch euroústavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Pouhé tři dny od revize francouzské státní konstituce, která byla nutná pro přijetí evropské ústavy, stačily prezidentu Chirakovi, aby po konzultaci s šéfy parlamentních stran rozhodl o definitivním datu lidového hlasování.

Nyní mají politické strany tři měsíce na to, aby o svých názorech na evropskou ústavu přesvědčily voliče. V poslední době se v průzkumech vyslovovalo pro přijetí ústavy přes 60 Francouzů, ale tendence byla mírně sestupná.

Vládnoucí gaullisitcká strana naplánovala zahájení velké kampaně na podporu kladné odpovědi už na tuto neděli. Představitelé tábora, který ústavní smlouvu odmítá, ultrapravicové Hnutí za Francii na jedné straně a francouzští komunisté na straně druhé, už své kampaně zahájili minulý týden.

Dosud euroústavu schválily Litva, Maďarsko, Slovinsko a Španělsko. K jejímu přijetí je třeba, aby ji přijalo všech 25 členských států unie. Francie je po Španělsku druhou zemí, kde se bude rozhodovat referendem.

Zatímco Španělé text nové unijní smlouvy jasně podpořili, u Francouzů bude podle pozorovatelů výsledek těsnější, hlavně když se pro "ne" vyjadřuje několik vládních a opozičních osobností. Případné odmítnutí ústavy Francouzi by podle místních i zahraničních komentářů vyvolalo krizi unie.

Na české politické scéně dosud nepadlo definitivní rozhodnutí, zda se Češi o přijetí evropské ústavy vyjádří ve všelidovém hlasování, nebo zda o něm rozhodne parlament. Také není jasné, kdy bude Česko o dokumentu hlasovat.

V případě, že to bude prostřednictvím referenda, vládní ČSSD navrhuje, aby se hlasování spojilo s parlamentními volbami, plánovanými na červen 2006. Opoziční ODS prosazuje zvláštní referendum pouze o euroústavě.

Veronika Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme