Macron jasně vyhrál první kolo parlamentních voleb, jeho hnutí má přes 30 procent hlasů

První kolo parlamentních voleb ve Francii vyhrálo hnutí Republiko vpřed! Strana prezidenta Emmanuela Macrona získala skoro 30 procent hlasů. Druzí Republikáni dostali necelých šestnáct procent. Třetí skončila protipřistěhovalecká Národní fronta. Volby poznamenala nízká volební účast, přišlo míň voličů než v předchozích volbách.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž (Aktualizováno: 6:31 12. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron opouští volební místnost.

Francouzský prezident Emmanuel Macron opouští volební místnost. | Foto: Christophe Petit Tesson | Zdroj: Reuters

Hnutí centristického francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republiko vpřed (En Marche) zvítězilo v nedělním prvním kole parlamentních voleb se ziskem 28,21 procenta hlasů a společně se spojenci z centristické formace MoDem dosáhlo 32,32 procenta. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které dnes nad ránem oznámila volební komise.

Francouzský prezident Emmanuel Macron při odchodu z volební místnosti | Foto: Christophe Petit Tesson | Zdroj: Reuters

Tradiční konzervativní pravice si připsala 21,56 procenta, z toho republikáni 15,77 procenta, a na třetí příčce se umístila nacionalistická Národní fronta (FN), kterou podpořilo 13,2 procenta voličů.

Ultralevicová Nepodrobená Francie dosáhla na 11,02 procenta a až na pátém místě skončili socialisté, které volilo 7,44 procenta občanů. To vše při rekordně nízké volební účasti, která činila 48,71 procenta. V Národním shromáždění, které má 577 křesel, by Macron se svými lidmi mohl po druhém kole obsadit až 445 míst. Poražení konzervativci a socialisté varují před monopolem moci.

Po druhém kole voleb, které je naplánováno na příští neděli, by republikáni mohli obsadit 80 až 100 parlamentních míst, socialisté 30 až 40 křesel, krajní levice deset až 20 a Národní fronta by měla mít čtyři, nanejvýš deset mandátů.

Premiér Édouard Philippe už po oznámení odhadů slíbil voličům razantní reformy a prohlásil, že "Francie je zpátky". Silný výsledek Macronova hnutí v prvním kole ukazuje, že Francouzi podporují jeho první kroky na světové i domácí scéně, řekl předseda vlády.

Nízká volební účast

Nedělní hlasování v prvním kole francouzských parlamentních voleb proběhlo klidně, byť v podmínkách přísných bezpečnostních opatření. Jak uvedla televize BFM-TV, nebyly hlášeny žádné incidenty ani větší nesrovnalosti.

Nedělní hlasování v prvním kole francouzských parlamentních voleb proběhlo klidně | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Volby ale nevyvolaly velký zájem voličů. Podle ministerstva vnitra se odpoledne pohybovala volební účast mírně nad 40 procenty. Podle médií jsou francouzští voliči politikou unaveni, mnozí navíc považovali vítězství Macronova hnutí za předem dané. List Le Parisien například upozornil, že se podle jeho průzkumu až 90 procent Francouzů o tyto volby vůbec nezajímá. Podle agentury AP rezignovala i část oponentů nového prezidenta.

Ve stínu teroristických útoků

Ve Francii stále platí výjimečný stav, vyhlášený po teroristických útocích v roce 2015. Voliči v neděli hlasovali zhruba týden po teroristických útocích v Londýně, při kterých zahynulo osm lidí včetně tří Francouzů. Policisty, kteří v ulicích francouzských měst hlídají bezpečnost obyvatel, proto posílilo 50 tisíc strážníků - z řad policie i četnictva. Na několika místech pak střežili i vojáci.

Emmanuel Macron s manželkou Brigitte | Foto: Christophe Petit Tesson | Zdroj: Reuters

U vchodů do volebních středisek hlídkovali policisté, kteří občas prohlíželi obsah tašek přicházejících voličů. Fronty se ale podle francouzských médií netvořily. Volební schránky byly k dispozici většinou do 19.00 SELČ, ve velkých městech ještě o hodinu déle.

Druhé kolo voleb se uskuteční za týden a postupují do něj všichni kandidáti, kteří získají nejméně 12,5 procenta hlasů. K vítězství hned v prvním kole je zapotřebí zisk více než poloviny odevzdaných hlasů a nejméně čtvrtiny hlasů v daném volebním okrsku.

Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme