Francouzi se semkli proti terorismu, podpořili demokracii a svobodu slova

Ve Francii vyšly včera miliony lidí do ulic. Jen v Paříži pochodovalo milion a půl Francouzů na podporu demokratických hodnot a svobody slova. Uctili tak památku obětí teroristických útoků z minulého týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až milion lidí na pochodu v Paříži | Zdroj: Reuters

„Tady vedle těch svíček, je to opravdu hodně emotivní. To si asi nikdo, kdo tu není, nedokáže představit,“ říká 30letý Phillip, který dorazil na náměstí Republiky z jihu Paříže.

„Teď musíme být všichni spolu. Je dobře, že na nás ve světě nezapomněli. Jediné, co si přeji, abychom všichni žili beze strachu, tak nějak normálně,“ dodává.

„Proč jsme tady? Kvůli svobodě slova! A to nejsme ani Charlie ani teroristé,“ říká učitelka Isabelle, která přijela s přáteli ze Saint-Denis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nechceme terorismus! To bylo hlavní heslo Pochodu za republiku v Paříži. Mezi účastníky byli i naši zpravodajové ČRo Jan Šmíd a Vít Pohanka

„Ti radikálové, co vraždili, jsou mimo jakoukoli komunitu. Musíme si na ně dávat pozor. Na lidi, kteří nesdílejí stejné hodnoty jako my.“

Demonstrace jednoty

Marseillaisu zpívá i drobná nenápadná blondýna. Paní Florence. Účetní, maminka dvou dětí bydlí nedaleko v Alée Verte, nějakých 100 metrů od sídla redakce týdeníku Charlie Hebdo.

„Připravovali jsme se, že půjdeme ven. Dcera do lycea a já do práce. A pak jsme uslyšeli první výstřely. Potom další a najednou všude zněly sirény. Dcera odmítla jít do školy, měla strach.“

V ulicích Paříže bylo až 1,5 milionu lidí. Mezi nimi státníci i příbuzní obětí

Číst článek

Pro Florence začala několikadenní noční můra. Policie zatarasila přístup do jejich ulice, okolí oblehli novináři. To, co se minulou středu stalo, zasáhlo hluboce do jejího soukromí, děti ztratily pocit bezpečí.

„To se musí změnit. Jsme přece v zemi, kde máme příležitosti. Žijeme v demokracii a máme právo říkat, co si myslíme.“

Může ale jedna velká demonstrace něco změnit? Florence není naivní a chápe, že asi ne. Přesto je pro ni důležité, že sem přišla.

„Pro jednou jsme se všichni sešli a nikdo není agresivní. Všichni se usmívají. Proto mám dnes ráda Francii. Všichni jsme zajedno,“ shrnuje Florence své pocity.

Sdílí je s ní přinejmenším milion a půl Francouzů, kteří vyšli do ulic francouzské metropole.

Očima zpravodajů ČRo: Bezprecedentní pochod proti teroru v Paříži

Číst článek

Jan Šmíd, Vít Pohanka, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme