Francouzi sestřelili libyjskou armádní stíhačku

Francouzské bojové letouny sestřelily podle stanice ABC nad Libyí armádní stíhačku. Zásah byl součástí operace na vynucení bezletové zóny kvůli ochraně libyjských civilistů před letectvem Muamarra Kaddáfího.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technik kanadské armády při kontrole stroje CF-18 Hornet, který pomáhá zajišŤovat dodržování bezletové zóny nad Libyí

Technik kanadské armády při kontrole stroje CF-18 Hornet, který pomáhá zajišŤovat dodržování bezletové zóny nad Libyí | Zdroj: Reuters

Francouzské letectvo později oznámilo, že na letišti v Misurátě zničilo raketou přistávající letadlo libyjské armády, které porušilo bezletovou zónu.

Do koaliční mise v Libyi, která začala o víkendu na základě rezoluce OSN, už se podle britského ministra zahraničí Wiliama Haguea zapojilo 14 států a další země jsou připravené minimálně k logistické podpoře.

Jednou z takových zemí se brzy stane i Turecko. Tamní parlament podpořil účast na případné námořní operaci v Libyi, která by měla vynutit zbrojní embargo uvalené OSN. Turecko pošle do Libye čtyři fregaty, ponorku a také další lodě.

Spojené státy chtějí předat Alianci velení nad leteckými akcemi během několika dní. Konečné rozhodnutí ale zatím blokoval právě zdráhavý postoj Turecka. Britský ministr zahraničí William Hague také dnes vyzval Severoatlantickou alianci, aby urychleně převzala kontrolu nad spojeneckými operacemi v Libyi.

Boje pokračují i na zemi

Spojenecké síly pokračovaly pátou nocí po sobě v bombardování a náletech na vojenské cíle kolem metropole Tripolisu, podél libyjského pobřeží i ve vnitrozemí.

Útoky ze vzduchu se taky snaží odvrátit dobytí obléhaného města Misuráta, o které zápasí libyjská armáda s povstalci. V noci na dnešek tam Kaddáfího dělostřelectvo údajně ostřelovalo místní nemocnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek shrnuje dění v Libyi páteho dne od zahájení spojeneckých útoků

Libyjští rebelové dnes údajně zničili 30 vládních odstřelovačů, kterým se podařilo dostat do centra města Misuráta. Tamní přístav také opustily vládní vojenská plavidla. Koalice západních států povstalcům slíbila, že zajistí bezpečnou přepravu lodím s humanitární pomocí, které do Misuráty míří z Malty. Podle zdravotníků v tomto libyjském městě za poslední týden zemřelo 109 lidí a dalších 1300 utrpělo zranění.

Úspěchy vzbouřenců na vojenském poli jsou proměnlivé, lépe se jim daří v politice. Takzvaná Národní rada, která se už dříve prohlásila za jediného legitimního reprezentanta země, pracuje na sestavení přechodného kabinetu, vytvořila vlastní ropnou společnost i centrální banku.

"Libyjská vláda vyzvala k zastavení útoků kolem Misuráty a Adždábije, která otevírá cestu jak na východ, tak na západ - město asi 200 kilometrů od Benghází je bez vody a elektřiny a leží přímo na frontové linii. Státní televize také ukázala pohřeb údajných civilních obětí spojeneckého ostřelování. Další exploze se ozývaly i z Tripolisu,“ hlásil přímo z Libye zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

dorazin-v-libyi-portal.jpg

Západní velitelé naopak tvrdí, že při jejich útocích ještě nezahynuli žádní civilisté, jak prohlašuje Kaddáfího režim. Podle francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého je zničení Kaddáfího armády otázkou nanejvýš týdnů, rozhodně ne měsíců.

Martin Dorazín, Jaromír Marek, Jan Prokeš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme