Francouzi strach z jaderných reaktorů nemají

Havárie v japonském komplexu Fukušima 1 vyvolala na celém světě řadu otázek o bezpečnosti jaderných elektráren. Ve Francii se osmdesát procent elektrické energie vyrábí v jaderných elektrárnách. Jak zjistil spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd, obyvatelé vesnice v blízkosti jednoho z několika desítek atomových reaktorů ve strachu rozhodně nežijí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto.

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Městečko Penly má třistatřicet obyvatel, na ulici není ani živáček, všude pusto a prázdno. V místní sokolovně se totiž vyhlašují výsledky maratonského běhu, kterého se ať už pasivně či aktivně zúčastnila celá vesnice. Všichni si tady žijí zdánlivě spokojeným životem a to, že mají za zády jaderný reaktor, jim příliš nevadí.

„Tady je to běžná součást života, pokud vím, tak se o tom mluví občas ve škole, ale jinak ne. Ale to se může změnit, v roce 2015 tady měl vyrůst nový blok a už teď se o tom bouřlivě debatuje, samozřejmě po tom, co se stalo v Japonsku,“ říká jeden z obyvatelů Penly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd zjišťoval, jak se žije v blízkosti atomového reaktoru

Snažím se najít někoho z vesnického zastupitelstva, kdo by mi potvrdil, zdali jsou tu třeba rozdávány dozimetry či se obyvatelé vesnice teď více zajímají o to, zdali v okolí elektrárny není zvýšená radioaktivita. Zajímat by je to mělo, elektrárna leží jen tři kilometry od vesnice a jen kousek od cedule Penly už vidíte obrovské stožáry rozvodů. O jaderném reaktoru nikdo moc mluvit nechce.

„Co chcete dělat, elektřina je potřeba,“ míní chlapík, kterého vyruším na zahrádce sekat trávu. "Podobné otázky jsme si měli klást v době, kdy se reaktor budoval, ale teď už je pozdě a je to hlavně jedno,“ tvrdí muž poněkud rezignovaně.

Jean - Pierre pomáhá na radnici a působí velmi kultivovaně. Vysvětluje mi, že úroveň radiace je pravidelně kontrolována a že se není čeho obávat.

„Myslím, že nejsme v oblasti, kde bychom mohli čekat nějaké nebezpečí, nejsme v seismické zóně a i když elektrárna leží těsně u moře, asi se nemusíme obávat nějakých obrovských vln, jediné nebezpečí tedy přichází zevnitř, tedy kdyby došlo k podobnému problému jako v Černobylu. Navíc francouzské elektrárny jsou konstruovány tak, aby je ani případný teroristický útok, třeba nálet letadla, příliš nepoškodil,“ říká a ubezpečuje mě, že nikdo z obyvatel městečka nepožaduje další informace o možném nebezpečí.

Televizní záběry z Fukušimy se ho samozřejmě dotkly, ale podle něj nelze srovnávat. „Podobné přírodní katastrofy se asi není nutné obávat, říká rozhodně a dodává, že na rozdíl od Japonska, jsou tady dva okruhy chlazení elektrárny, zatímco ve Fukušimě měli jen jeden.

Černobyl vláda tajila

Připouští ale, že mezi obyvateli zůstává mírná nejistota ohledně informovanosti a to po Černobylu, neboť francouzská vláda tehdy svým obyvatelům neřekla pravdu o možných následcích.

„Po Černobylu jsme nebyli dostatečně informováni, vláda tvrdila, že žádný radioaktivní mrak nad naším územím není a lidé si mysleli, že se snad zastavil na hranicích. Teprve později se začalo mluvit o radioaktivitě a výrazně zvýšených hodnotách, některé části Francie jako Korsika byly zasaženy výrazně. Ten pocit nedůvěry, alespoň částečné, v lidech určitě zůstane,“ tvrdí Jean Pierre, který strávil v Normandii celý svůj život.

Jdu se znovu podívat po vesnici, která je krásně upravená. Hlavním sponzorem maratonu je EDF - Electricite de France - velký transparent nemůžete přehlédnout. Když už tady musí mít reaktor na dohled, ať je to alespoň trochu kompenzováno.

Mořské plody zakázány

Ale její blízkost nic nepřipomíná. S jedinou výjimkou. Na informační tabuli radnice visí poslední rozbory vody v moři i výstraha, že je zakázáno vytahovat z moře slávky, škeble a jiné mořské plody v okruhu pět set metrů od elektrárny.

V Penly problémy s atomem nemají. Spíše je trápí větrné elektrárny, které narušují krajinu a podle nového projektu budou dokonce instalovány přímo v moři - dvacet kilometrů od břehu. I když ne každý s tím má problém, jako třeba Catherine Demarqueová, která žije jen několik kilometrů odtud.

„Větrné elektrárny? Ne, vůbec nám to nevadí, ztrácí se v nebi, protože jsou stejné barvy a večer svítí maličkým světýlkem, takže dokonce vypadají jako hvězdy. A jaderné elektrárny? Nemáme strach, nejsme v Japonsku, tady není žádné zemětřesení či tsunami.“

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme