Francouzi v zámoří odstartovali klíčové referendum o eurokonstituci

Francouzi v zámoří už rozhodují o euroústavě. Hlavní část plebiscitu se odehraje v kontinentální Francii v neděli. Podle posledních průzkumů hrozí, že Francouzi dokument neschválí. V zámoří je registrováno téměř jeden a půl miliónu voličů a podle francouzských sdělovacích prostředků prý většina z nich bude pro euroústavu. K hlasování pro důležitý dokument Evropské unie vyzval občany ve zvláštním poselství prezident Jacques Chirac. Řekl, že jim ústava zaručuje další pomoc z unijních fondů. Do Paříže z Bruselu v minulých letech přitekly přes tři miliardy eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

francouzské referendum o eurokonstituci | Foto: ČTK/AP

Pro asi 5000 voličů na francouzských ostrůvcích Saint-Pierre a Miquelon u Kanady se v sobotu v poledne našeho času otevřely hlasovací místnosti - tito voliči byli prvními, kteří se do plebiscitu mohli zapojit. Pak se zapojili lidé ve Francouzské Guyaně a na karibských ostrovech Guadeloupe a Martinique. Od sobotní 20. hodiny středoevropského letního času začalo referendum také ve Francouzské Polynésii a o něco později na dalších francouzských územích v Tichém oceánu. Hlasovacím dnem pro kontinentální Francii je neděle

Kampaň před plebiscitem skončila v ovduší nejistoty. Dva nejnovější průzkumy vykázaly protichůdný trend - podle jednoho se tábor odpůrců ústavy ztenčil na 51, podle druhého se naopak zvětšil na 56 procent.

O rozruch se postaral bývalý prezident Valéry Giscard d'Estaing, pod jehož vedením byl návrh ústavy v evropském konventu vypracován. V televizním rozhovoru řekl, že pokud Francie - zakládající člen Evropské unie- ústavu odmítne, "není jiné řešení" než uspořádat nové hlasování poté, co skončí ratifikace ústavy v ostatních zemích unie. To někteří čelní kritici ústavy rovnou odmítli.

elektronické hlasování v referendu | Foto: ČTK/AP

Do debaty zasáhl také vůdce krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen, především aby napadl prezidenta. Ten ve čtvrtek v televizi naposledy vyzýval k hlasování pro ústavu. Le Pen prezidentovo vystoupení označil za "číslo žáčka hudební školy".

Prezident Jacques Chirac přijal ministra vnitra Dominiqua de Villepina, aby s ním ještě probral organizaci referenda. V Paříži je hlasovacím dnem až neděle. Výsledky se nikdo neodvažuje s jistotou věštit, i když víc než tucet za sebou jdoucích průzkumů, které ukázaly převahu odpůrců ústavy, může mnohé naznačovat.

V pátek ratifikovalo eurokonstituci Německo. Ve Spolkové radě získal dokument téměř jednohlasnou podporu - zdržela se jediná země, Meklenbursko-Přední Pomořansko. Německo se tak stalo devátou zemí Unie, která dokument přijala.

Milan Kopp, Denisa Novotná, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme