Francouzi v zámoří odstartovali klíčové referendum o eurokonstituci

Francouzi v zámoří už rozhodují o euroústavě. Hlavní část plebiscitu se odehraje v kontinentální Francii v neděli. Podle posledních průzkumů hrozí, že Francouzi dokument neschválí. V zámoří je registrováno téměř jeden a půl miliónu voličů a podle francouzských sdělovacích prostředků prý většina z nich bude pro euroústavu. K hlasování pro důležitý dokument Evropské unie vyzval občany ve zvláštním poselství prezident Jacques Chirac. Řekl, že jim ústava zaručuje další pomoc z unijních fondů. Do Paříže z Bruselu v minulých letech přitekly přes tři miliardy eur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

francouzské referendum o eurokonstituci

francouzské referendum o eurokonstituci | Zdroj: ČTK

Pro asi 5000 voličů na francouzských ostrůvcích Saint-Pierre a Miquelon u Kanady se v sobotu v poledne našeho času otevřely hlasovací místnosti - tito voliči byli prvními, kteří se do plebiscitu mohli zapojit. Pak se zapojili lidé ve Francouzské Guyaně a na karibských ostrovech Guadeloupe a Martinique. Od sobotní 20. hodiny středoevropského letního času začalo referendum také ve Francouzské Polynésii a o něco později na dalších francouzských územích v Tichém oceánu. Hlasovacím dnem pro kontinentální Francii je neděle

Kampaň před plebiscitem skončila v ovduší nejistoty. Dva nejnovější průzkumy vykázaly protichůdný trend - podle jednoho se tábor odpůrců ústavy ztenčil na 51, podle druhého se naopak zvětšil na 56 procent.

O rozruch se postaral bývalý prezident Valéry Giscard d'Estaing, pod jehož vedením byl návrh ústavy v evropském konventu vypracován. V televizním rozhovoru řekl, že pokud Francie - zakládající člen Evropské unie- ústavu odmítne, "není jiné řešení" než uspořádat nové hlasování poté, co skončí ratifikace ústavy v ostatních zemích unie. To někteří čelní kritici ústavy rovnou odmítli.

elektronické hlasování v referendu | Foto: ČTK/AP

Do debaty zasáhl také vůdce krajně pravicové Národní fronty Jean-Marie Le Pen, především aby napadl prezidenta. Ten ve čtvrtek v televizi naposledy vyzýval k hlasování pro ústavu. Le Pen prezidentovo vystoupení označil za "číslo žáčka hudební školy".

Prezident Jacques Chirac přijal ministra vnitra Dominiqua de Villepina, aby s ním ještě probral organizaci referenda. V Paříži je hlasovacím dnem až neděle. Výsledky se nikdo neodvažuje s jistotou věštit, i když víc než tucet za sebou jdoucích průzkumů, které ukázaly převahu odpůrců ústavy, může mnohé naznačovat.

V pátek ratifikovalo eurokonstituci Německo. Ve Spolkové radě získal dokument téměř jednohlasnou podporu - zdržela se jediná země, Meklenbursko-Přední Pomořansko. Německo se tak stalo devátou zemí Unie, která dokument přijala.

Milan Kopp, Denisa Novotná, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme