Francouzi znovu vyšli do ulic protestovat proti reformě penzí

Ve Francii manifestují v ulicích statisíce lidí. Odbory na dnešek vyzvaly k dalším demonstracím proti chystané důchodové reformě, která zvyšuje spodní hranici odchodu do důchodu na 62 let. Lidé jsou v ulicích, žádné stávky tentokrát protesty neprovázejí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty Francouzů v Paříži

Protesty Francouzů v Paříži | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Lidé dávají najevo svou nespokojenost například v Nice, Toulonu, Rennes, postupně se připojí další velká města včetně Paříže.

Na pařížské Náměstí Republiky, tradiční místo protestů, už přišly davy lidí, kteří jsou proti zvýšení hranice odchodu do důchodu na 62 let. V Paříži dnes chvílemi prší, přesto organizátoři věří, že účast půjde do miliónů.

Jen tady na trase z Náměstí Republiky na náměstí Bastily jich má projít kolem 70 000. Nejsou tu jen Francouzi ve středním nebo v důchodovém věku, protest je mezigenerační a podporují ho i některé svazy studentů vysokých škol.

Nedaleko ode mě stojí asi stovka studentů s transparentem – „Pracovat víc a víc vydělávat? Ale kdo na tom vydělává?“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pařížskou demonstraci sleduje zpravodaj ČRo ve Francii Jan Pokorný

Odbory zvolily tentokrát dnem protestů sobotu, aby se jich mohli zúčastnit rodiny i zaměstnanci malých a středních soukromých firem, aniž by si museli brát v práci volno.

Akci odborů podporují také levicové strany. Socialisté na svých internetových stránkách vyzývají k masivní účasti. „Vezměte s sebou rodinu nebo přátele, které ještě nenapadlo se mobilizovat,“ píše se ve výzvě Socialistické strany.

Účast je pro vyznění protestů důležitá, odbory očekávají, že se může zúčastnit na 3 milióny lidí. Podle jednoho z průzkumů s reformou penzí nesouhlasí 70% Francouzů. Vláda zatím základní struktury zákona odmítá měnit.

Jan Pokorný, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme