Francouzi znovu vyšli do ulic protestovat proti reformě penzí

Ve Francii manifestují v ulicích statisíce lidí. Odbory na dnešek vyzvaly k dalším demonstracím proti chystané důchodové reformě, která zvyšuje spodní hranici odchodu do důchodu na 62 let. Lidé jsou v ulicích, žádné stávky tentokrát protesty neprovázejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty Francouzů v Paříži | Foto: Jan Pokorný

Lidé dávají najevo svou nespokojenost například v Nice, Toulonu, Rennes, postupně se připojí další velká města včetně Paříže.

Na pařížské Náměstí Republiky, tradiční místo protestů, už přišly davy lidí, kteří jsou proti zvýšení hranice odchodu do důchodu na 62 let. V Paříži dnes chvílemi prší, přesto organizátoři věří, že účast půjde do miliónů.

Jen tady na trase z Náměstí Republiky na náměstí Bastily jich má projít kolem 70 000. Nejsou tu jen Francouzi ve středním nebo v důchodovém věku, protest je mezigenerační a podporují ho i některé svazy studentů vysokých škol.

Nedaleko ode mě stojí asi stovka studentů s transparentem – „Pracovat víc a víc vydělávat? Ale kdo na tom vydělává?“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pařížskou demonstraci sleduje zpravodaj ČRo ve Francii Jan Pokorný

Odbory zvolily tentokrát dnem protestů sobotu, aby se jich mohli zúčastnit rodiny i zaměstnanci malých a středních soukromých firem, aniž by si museli brát v práci volno.

Akci odborů podporují také levicové strany. Socialisté na svých internetových stránkách vyzývají k masivní účasti. „Vezměte s sebou rodinu nebo přátele, které ještě nenapadlo se mobilizovat,“ píše se ve výzvě Socialistické strany.

Účast je pro vyznění protestů důležitá, odbory očekávají, že se může zúčastnit na 3 milióny lidí. Podle jednoho z průzkumů s reformou penzí nesouhlasí 70% Francouzů. Vláda zatím základní struktury zákona odmítá měnit.

Jan Pokorný, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme