Francouzi ztrácejí po skandálu s koňským masem v lasagních důvěru ve zmrazené polotovary

Až sedmdesát procent Francouzů nechce kupovat polotovary a zmrazené věci. Nedůvěru vyvolal skandál s koňským masem v hovězích lasagních. A zatímco inspekce prověřuje několik francouzských firem, samotní Francouzi se učí pořádně číst etikety na obalech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hovězí lasagne od firmy Findus obsahovaly koňské maso | Zdroj: ČTK

„Všechny balíčky s podezřelým masem jsme už dávno stáhli, teď tady nic nenajdete,“ říká zpravodaji Českého rozhlasu Janu Šmídovi vedoucí prodejny se zmraženým zbožím Picard, která patří do rychle expandujícího řetězce.

Její zástupkyně ujišťuje, že v obchodě probíhají pravidelné kontroly. To je ale vše, co jsou ženy ochotny prozradit. Snad jen to, že se zákazníci v těchto dnech často ptají na původ masa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve francouzské prodejně Picard natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Případ zasáhl celou Francii, v novinách je to téma číslo jedna a ministři příslušných resortů se včera večer sešli s distributory a producenty zmrazeného masa. Podle mnohých je ale důvěra zákazníků otřesena.

„To, co se děje teď, určitě ovlivní přemýšlení lidí, kteří se budou dívat pozorněji na etiketu, ale i tak určitě ztratí hodně z nich důvěru. Protože problém není v tom, že se ve Francii nejí koňské maso, naopak, já si pamatuji, že tady dole v této ulici bylo ještě před několika lety řeznictví, kde bylo možné toto maso, které je mimochodem považováno za zdravější a má více proteinů než hovězí, koupit,“ říká zákaznice obchodu.

„Ale důvěra nás, konzumentů, je otřesena. Nevíme, čemu můžeme věřit, pokud se fixluje tímto způsobem, tak si musíme položit otázku, jak staré hovězí či vepřové třeba kupujeme,“ dodává zákaznice před obchodem Picard.

Koňské maso našli v Británii i v boloňských špagetách, které prodávalo Tesco

Číst článek

Obchod je spolu se supermarketem Auchan uváděn jako místo, kde se balíčky lasagní s koňským masem místo hovězího prodávaly.

Ministr zahraničí Laurent Fabius vidí skandál v širším mezinárodním kontextu, neboť oslabuje důvěru Francie jako gastronomické velmoci ve světě.

Ve Španělsku našli koňské maso ve zmrazených hamburgerech

Číst článek

„Je potřeba všechno vyšetřit, ale zároveň je nutné přijmout tresty, je to nechutné a odporné. Představte si, jak se o tom mluví u rodinného stolu. Vláda přijala okamžitá opatření, snažíme se celou záležitost vyšetřit, abychom získali důvěru konzumentů, ale myslím, že musí přijít tvrdé tresty,“ tvrdí Laurent Fabius.

Podle průzkumů až 70 procent Francouzů zvažuje, zdali i nadále kupovat předvařená a zmrazená jídla uváděna jako hovězí.

Lasagne z koňského masa Findus - infografika | Foto: ČRo

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme