Francouzi poslali 120 výsadkářů do nebezpečné oblasti Mali, cílem bylo zaskočit tamní islamisty

Francouzská armáda vysadila ve čtvrtek ráno 120 výsadkářů v jedné z nejneklidnějších oblastí na severovýchodě Mali v rámci operace proti islamistům. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na generální štáb.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Jana Deckerová | Zdroj: Armáda ČR

Asi 80 parašutistů vyskočilo ze dvou vojenských dopravních letounů Transall a zbývající čtyři desítky z Airbus A400M, upřesnil mluvčí štábu plukovník Patrik Steiger. Výsadková operace podle něj „umožnila doplnit síly na místě v oblasti“ u města Ménaka, ležící u hranic s Nigerem, kde jsou již nasazeni vojáci z ozbrojených sil Mali a další francouzská jednotka o síle roty.

Cílem výsadku bylo „zaskočit ozbrojené skupiny teroristů a předvést místním obyvatelům schopnost rychle zasáhnout“, dodal.

Francouzská armáda: V Mali jsme zabili jednoho z vůdců tamní odnože Islámského státu

Číst článek

AFP dodala, že francouzská armáda vůbec poprvé použila k výsadku v operaci v Mali letoun A400M, který zařadila do své výzbroje v roce 2013. Výsadkáři seskakovali ze zadní rampy, protože letoun ještě není schopen vysazovat parašutisty bočními dveřmi, což Airbus nakonec slíbil napravit.

Tuaregové zahájili v roce 2012 v Mali povstání s cílem vytvořit nový stát. Do povstání se ale posléze vmísili stoupenci teroristické organizace Al-Káida, kteří se zmocnili měst na severu země a začali tam uplatňovat islámské právo šaría. Teroristy z malijského území o rok později vytlačily francouzské vojenské jednotky. Islámští radikálové jsou přesto v oblasti nadále aktivní a využívají k tomu i etnické napětí.

Tento měsíc se do Česka vrátily tři desítky vojáků z mise v Mali, kde měli na starosti ostrahu velitelství výcvikové mise Evropské unie. Proti některým svým předchůdcům se vojáci nedostali do střetů s nepřítelem.

V Mali je vystřídali vojáci 4. brigády rychlého nasazení, jádro nové jednotky tvoří vojáci z Žatce. V listopadu se český kontingent početně rozšíří. Mandát, který dosud povoloval do země poslat až 50 vojáků, se rozšířil na 120.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme