Francouzská justice obvinila Le Penovou. Měla zneužít peníze europarlamentu

Francouzská justice obvinila šéfku krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penovou ze zneužití peněz Evropského parlamentu. Politička čelí podezření, že neoprávněně vyplácela odměny mimo jiné svému životnímu partnerovi Louisi Aliotovi jako parlamentnímu asistentovi.

Paříž/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová | Zdroj: Reuters

Francouzská nacionalistická europoslankyně Marine Le Penová měla zaměstnávat dva asistenty ze své krajně pravicové Národní fronty, kteří pobírali plat od Evropského parlamentu, přestože ve skutečnosti pracovali pro svou stranu.

Marine Le Penová už nemá poslaneckou imunitu. Evropský parlament ji vydal k trestnímu stíhání

Číst článek

Evropskému parlamentu tak Le Penová údajně způsobila škodu ve výši pět milionů eur, tedy zhruba 131 milionů korun. Aféra s fiktivním zaměstnáváním asistentů se týká celkem sedmnácti europoslanců Národní fronty.

Krajně pravicová politička se v pátek dostavila k výslechu k vyšetřujícímu soudci poté, co to odmítala během jarní předvolební prezidentské kampaně. Dala najevo, že hodlá obvinění obratem zpochybnit s cílem dosáhnout jeho zrušení.

Le Penová již dříve jakákoli obvinění ze zneužití odmítá a tvrdí, že se stala obětí špinavých politických intrik před prezidentskými volbami. Le Penová prohrála v polovině května souboj o post hlavy státu s centristou Emmanuelem Macronem.

Macronovo hnutí Republika v pohybu pak v polovině června zvítězilo i v parlamentních volbách a získalo většinu křesel v dolní komoře francouzského parlamentu.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme