Francouzská letadla přistála v Bagdádu

V Bagdádu přistála v posledních hodinách dvě francouzská letadla s politiky, církevními představiteli a intelektuály nesouhlasícími s pokračováním mezinárodních sankcí zavedených proti Iráku po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1990. V jednom letadle byl i bývalý francouzský ministr zahraničí Claude Cheysson, který sankce ostře kritizoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá francouzská velvyslankyně u UNESCO Gisele halimiová řekla, že v Iráku umírají týdně 2000 dětí, „protože Evropská unie a OSN jsou pod hrozbou amerického diktátu“.

Lety do Bagdádu se uskutečnily na základě francouzského výkladu leteckého embarga, které na Irák uvalila OSN. Francie - stejně jako Rusko a Čína - tvrdí, že pokud nejde o lety zahrnující finanční nebo obchodní transakce, stačí je OSN předem ohlásit. Naopak USA a Británie se domnívají, že OSN musí lety povolit.

Stálí členové Rady bezpečnosti OSN jsou stejným způsobem rozděleni i v názoru na vhodnost a účinnost pokračování protiiráckých sankcí jako celku.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme