Francouzská letadla útočí v Iráku, islamistům zničila sklad

Francie zahájila letecké útoky na pozice islamistů v Iráku. Připojila se tak ke Spojeným státům, které už podnikly na dvě stovky podobných operací. Podle informací Elysejského paláce se do bojových misí zapojily dva letouny Rafale a jejich prvním cílem byl sklad patřící bojovníkům Islámského státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stopy kouře po americkém náletu na pozice radikálů nedaleko Kháziru

Stopy kouře po americkém náletu na pozice radikálů nedaleko Kháziru | Zdroj: Reuters

Francouzské letouny v Iráku udeřily poprvé po slibu Paříže, že se zapojí do vojenské akce proti Islámskému státu, jenž kontroluje některé oblasti v Iráku a Sýrii.

Už od pondělí průzkumné letouny oblast mapovaly a zjišťovaly postavení islamistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzská letadla poprvé zaútočila v Iráku. S podrobnostmi se z Paříže přihlásil zpravodaj Jan Šmíd

Na základě těchto informací pak dnes ráno dvě stíhačky Rafale vzlétly ze základny v Spojených arabských emirátech a zaútočily na sklad ve městě Zumár na severovýchodě Iráku. Cíl byl údajně "zcela zničen".

Operace prý budou pokračovat i v dalších dnech. Podle francouzského ministerstva obrany budou cílem bombardování základny Islámského státu, bojová technika i objekty vojenského charakteru.

Prezident François Hollande mluvil také o tom, že Francie dodá do Iráku některé zbraně, nasazení pozemních bojových jednotek ale nadále vylučuje. Nezapojí se ani do leteckých zásahů v Sýrii, neboť by tím pomohla silám blízkým prezidentu Assadovi.

Spojené státy, které se proti extremistické skupině Islámský stát snaží vytvořit koalici spojenců, bombardovaly pozice islamistů v Iráku poprvé už v srpnu. Velení americké armády ve čtvrtek uvedlo, že od 8. srpna Washington v zemi provedl 176 vzdušných úderů.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme