Francouzská levice hledá kandidáta na prezidenta. Ve druhém kole se zřejmě utkají Hamon a Valls

Francouzští Socialisté vybírají své kandidáty do prezidentských voleb. Do druhého kola primárek zřejmě postoupí bývalý ministr školství Benoit Hamon a francouzský expremiér Manuel Valls. Hamon ale nejspíš získá první místo, vyplývá to z výsledků po sečtení třetiny odevzdaných hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý francouszký ministr školství Benoit Hamon | Zdroj: Reuters

Pokud se vítězství Benoita Hamona potvrdí, půjde o velké překvapení, protože za favorita byl považován právě Manul Valls. Volební účast se přibližuje dvěma milionům, oznámili večer činitelé Socialistické strany, která hlasování organizovala.

Podle předběžných výsledků obdržel Hamon 35 procent hlasů a Valls 31 procent. Zatímco Valls patří k liberálnějšímu křídlu socialistů, Hamon patří do levicovějšího tábora.

Podle francouzských médií jeho preference těsně před prvním kolem prudce stoupaly. Jeho stěžejním slibem bylo odhodlání prosadit v zemi minimální zaručený příjem, se kterým se v Evropě začalo experimentovat ve Finsku.

Podobně jako před dvěma měsíci u pravice se o kandidaturu utkalo sedm politiků - čtyři z nich, včetně Vallse a Hamona, jsou členy Socialistické strany. Účast byla oproti pravici méně než poloviční, což média přisuzují přesvědčení veřejnosti, že levicový kandidát stejně neuspěje v prezidentských volbách na jaře.

Socialisté ale nereprezentují celý levicový proud, a to by pro kandidáty mohla být komplikace. Voliče jim odebírá ultralevicový Jean Luc Melanchon. Na druhé straně politického spektra pak zase Emanuel Marcon.

Bývalý francouzský premiér Manuel Valls | Foto: Reuters

Průzkumy také ukazují, že po letech vlády prezidenta Françoise Hollanda jsou voliči k Socialistům skeptičtí.

Do závěrečného duelu 7. května se podle průzkumů zřejmě dostane kandidát umírněné pravice François Fillon, který loni v listopadu jasně, ale o to překvapivěji vyhrál primárky konzervativců a sjednotil tradiční pravici v zemi. Jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme