Francouzská města potemní, vláda nařídila v noci zhasínat obchody i úřady

Obchody a úřady ve Francii budou od léta na noc zhasínat. Důvodem je úspora energie a snížení světelného znečištění životního prostředí. Podle ministerstva pro ekologii mohou úřady udělit výjimku, například o Vánocích, jinak musí být všechna venkovní osvětlení obchodů či úřadů zhasnutá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Montmartre v noci | Foto: Jan Rosenauer

Zhasínat se bude ve všech nebytových prostorech, včetně úřadů, obchodů a prodejních výloh, nejpozději hodinu po půlnoci nebo hodinu po odchodu posledního zaměstnance. Nařízení se ale netýká veřejného osvětlení.

Odhaduje se, že opatřením se ve Francii uspoří tolik energie, jakou spotřebuje ve stejném období 750 tisíc domácností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nařízení francouzské vlády zhasínat na noc světla přiblížil pařížský zpravodaj ČRo Jan Šmíd.

Ministryně pro ekologii Delpine Bathová uvedla, že nařízení se týká pouze měst, která mají pod 800 tisíc obyvatel. Nemělo by se to tedy týkat de facto Paříže, Lyonu, Marseille a dalších velkých měst.

Nové rozhodnutí ministerstva pro ekologii je ve Francii přijímáno tak trochu s rozpaky. Veřejnost proti němu nijak neprotestuje. Podobná snaha totiž existuje ve Francii už nějakou dobu. Například v minulém roce bylo přijato nařízení, kdy musí zhasnout světelná reklama.

Nové nařízení se ale nelíbí turistickým centrálám v různých městech, protože řada památek či veřejných budov je osvětlená právě kvůli tomu, aby lákala turisty. Nicméně například známá Eiffelova věž v Paříži se na noc už zhasíná.

S obavami hledí na nařízení také policisté, protože se obávají zvýšení kriminality.

V Česku se o podobném nařízení neuvažuje

Francouzi přicházejí s opatřením jako první a jediní v Evropě. Mluvčí ministerstva životního prostředí Českému rozhlasu řekl, že v Česku se o něčem takovém neuvažuje.

Za dobrý nápad to nicméně označil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko o podobném nařízení jako Francie neuvažuje. Hostem Ozvěn dne byl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

„Energie je jedna z hlavních položek v zátěžových nákladech maloobchodu. Ale silně pochybuji, že by se to u nás dalo uplatnit. My máme takový liberální postoj, jestli máš peníze a myslíš, že osvětlené výlohy ti přilákají zákazníky, nech si je osvětlené,“ řekl v Ozvěnách dne.

Dodal zároveň, že čeští obchodníci jsou v tomto směru už šetrnější, než bývalo zvykem. „V maloobchodě počet osvětlených ploch klesl. Ekonomická situace každého donutí, aby počítal.“

Podle Juračky je ale nasvícená výloha důležitou součástí reklamy, i když už opadne ruch na ulicích.

Jan Šmíd, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme