Francouzská ministryně použila letadlo tuniského prezidenta. Má problém

Francouzská ministryně zahraničí Michéle Alliot-Marieová má problém. Opoziční socialisté požadují její rezignaci. Ministryně zahraničí totiž v závěru minulého roku na své soukromé dovolené použila letadlo, které jí dal k dispozici člen klanu tehdejšího tuniského prezidenta Zina Abidína bin Alího.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michéle Alliot-Marieová

Michéle Alliot-Marieová | Foto: AFP

Na úvod připomeňme, že to není první aféra šéfky francouzské diplomacie. Poprvé šlápla vedle, když v průběhu tuniské revoluce nabídla tamním policejním složkám pomoc v podobě zásob slzného plynu a obuškům proti demonstrantům, za což si vysloužila kritiku i od prezidenta Sarkozyho.

V nejnovějším případě můžeme zcela určitě mluvit o skandálu. V době, kdy už lidé v Tunisku byli v ulicích, tedy na konci prosince, francouzská ministryně zahraničí jela do Tuniska na soukromou dovolenou, přičemž využila nabídky a dopravila se z hlavního města do přístavního letoviska letadlem tuniského průmyslníka, velmi blízkého rodině tehdejšího prezidenta bin Alího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skandál šéfky francouzské diplomacie přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Paříži Jan Šmíd

„Pochopitelně tato záležitost má pro ministryni zahraničí kompromitující charakter, neboť pro Tunisany a nejen pro ně to nevypadá příliš dobře, když si šéfka francouzské diplomacie létá letadlem diktátora či jemu nakloněných lidí,“ podotýká pařížský spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Francouzská opozice požaduje její rezignaci, což Michéle Alliot-Marieová už včera večer odmítla. Také mluvčí vlády dnes ráno oznámil, že ministryně zahraničí rezignovat nebude.

„Zcela jistě to ale není konec celé aféry, protože ji kritizují nejen opoziční socialisté, ale i další politické strany. Určité znepokojení naznačili i členové vládní strany, dokonce někteří ministři odmítli svou kolegyni otevřeně podpořit.“

„A když vezmeme v úvahu, že už samotné její jmenování nepřijali všichni ani ve vlastní straně úplně jednoznačně, tak určitě není vyloučeno, že by si mohla brzy balit kufry,“ říká Šmíd.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme