Francouzská policie likviduje nelegální romské tábory

Francouzská policie začala vyklízet první nepovolené romské tábořiště. U města Saint Etienne uzavřela okolí tamního tábora rumunských Romů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Foto: The Council of the European Union

V uplynulém roce došlo na předměstí Saint Etienne k něčemu podobnému už několikrát. Teď ale musejí Romové do měsíce opustit území Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyklízení romských táborů sleduje zpravodaj Jan Pokorný

Další zásahy proti nepovoleným tábořištím mají následovat. Impulsem k tomu bylo nedávné vystoupení prezidenta Nicolase Sarkozyho, který požadoval, aby se zasáhlo proti kočovníkům kvůli jejich trestné činnosti.

Ve Francii je asi 600 nelegálních tábořišť, polovina z nich by měla do tří měsíců zmizet. Francouzská městečka nad pět tisíc obyvatel mají zřizovat kempy pro kočovníky před branami města. Nedělá to však ani polovina z nich. Raději zaplatí pokutu a tak se tam Romové z Bulharska nebo Rumunska usazují ilegálně.

Romské komunity ve Francii mají statisíce členů. Mnoho z nich v nedávné době dorazilo z Rumunska a Bulharska. Vízum nepotřebují. K tomu, aby se ve Francii mohli usadit dlouhodobě, ale musí mít povolení k pobytu a pracovní povolení.

Igor Maňour, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme