Francouzská policie šetří motiv atentátu u Lyonu. Podezřelý je ve vazbě a mlčí

Francouzská policie zjišťuje, co mohlo být motivem k pátečnímu atentátu na chemickou továrnu u Lyonu. Útočník se pokusil vyhodit do povětří zásobníky s plynem, předtím brutálně zavraždil svého zaměstnavatele. V souvislosti s výbuchem zadrželi kriminalisté několik lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští kriminalisté zjišťují, co mohlo být motivem k atentátu

Francouzští kriminalisté zjišťují, co mohlo být motivem k atentátu | Zdroj: Reuters

Jeden ze čtyř podezřelých, kteří byli zadrženi v souvislosti s pátečním atentátem u francouzského města Lyon, byl propuštěn. Hlavní podezřelý, řidič nákladního vozu Yassine Salhi, s vyšetřovateli nekomunikuje. Informovala o tom mluvčí pařížské prokuratury Agnes Thibaultová-Lecuivreová. Motiv činu podle ní také zůstává nejasný.

Mluvčí pařížské prokuratury řekla, že vyšetřovatelé dosud nenarazili na nic, co by vysvětlovalo motiv činu nebo ukazovalo na případné zahraniční vazby útočníka. Podle francouzských protiteroristických zákonů muže být podezřelý zadržován čtyři dny. Pak musí být buď propuštěn, nebo předběžně obviněn a poslán do vazební věznice.

Samotný atentát se obešel bez obětí na životech, ale na místě se našla odříznutá lidská hlava a islámské nápisy. Obětí z uříznutou hlavou byl Sahliho 54letý zaměstnavatel, jeden z místních podnikatelů.

K útoku se zatím oficiálně nepřihlásila žádná radikální organizace. Úřady tak stále neví, zda šlo o teroristický čin, nebo měl atentátník k činu jiný motiv.

Útočník chtěl vyhodit do vzduchu zásobníky s plynem | Foto: Reuters

Někteří analytici v této souvislosti v médiích vyjádřili pochybnosti, zda lze událost skutečně kvalifikovat jako teroristický čin; šlo podle nich možná o kriminální akt osobní msty. Sahli dosud neměl záznam v trestním rejstříku, ale policie jej zařadila mezi sledované osoby v letech 2006 až 2008 pro podezření, že se dal na cestu radikálního islámu.

Hlavní podezřelý, jenž má alžírského otce a marockou matku, žil s manželkou a třemi dětmi v přízemí udržovaného obytného domu na lyonském předměstí Saint-Priest, kam se přestěhoval před několika měsíci. Místní obyvatelé ho rozhlasové stanici Europe 1 popsali jako zdvořilého, vždy nápomocného, ale také velmi uzavřeného souseda. Nosil prý "diskrétní" vousy a občas hrával fotbal s dětmi.

Jeho žena francouzskému rozhlasu řekla, že nechápe, jak mohl manžel atentát spáchat. "Jsme normální muslimové, dodržujeme ramadán," podotkla.

Místo, kde bylo nalezeno tělo zavražděného zaměstnavatele, policie uzavřela | Foto: Reuters

Francouzské úřady se po šoku z lednových atentátů v Paříži a následných protiislámských činů v zemi obávají důsledků pátečního útoku.

Prezident François Hollande dnes o situaci jedná se členy svého bezpečnostního kabinetu. Mezi ně patří i ministr zahraničí Laurent Fabius, vnitra Bernard Cazeneuve a premiér Manuel Valls, který kvůli útoku přerušil svou návštěvu Jižní Ameriky.

Pětatřicetiletý Salhi v pátek dodávkou zaútočil na sklad americké společnosti na výrobu technických a průmyslových plynů Air Products v průmyslové zóně Saint-Quentin-Fallavier asi 30 kilometrů jižně od Lyonu. Nyní je v policejní vazbě společně s manželkou a sestrou, zatímco další muž byl propuštěn, aniž proti němu bylo vzneseno jakékoli obvinění.

Atentát v průmyslovém závodě u Lyonu | Foto: ČTK

ČTK, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme